موج

خزائی مطرح کرد:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان مهار 80 میلیون متر مکعب سیلاب ورواناب‌های سطحی ناشی از بارندگی را از نتایج اجرای طرح های آبخیزداری در استان همدان برشمرد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، اسفندیار خزائی، مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان، با اشاره به مهار 80 میلیون متر مکعب  سیلاب وروانابهای سطحی ناشی از بارندگی، گفت: آبگیری سازه های آبخیزداری و کنترل ۹ میلیون متر مکعبی روان آب در سال را می توان مهمترین اثر اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری در همدان دانست. 

 

مهار 80 میلیون متر مکعب  سیلاب وروانابهای سطحی ناشی از بارندگی 

مدیرکل منابع طبیعی وابخیزداری استان همدان بیان کرد: با حمایت های همه جانبه دستگاه‌های اجرایی و مشارکت حداکثری مردم در اجرای طرح های آبخیزداری شاهد نتایج مثبت و تأثیر گذار اجرای این پروژه‌ها در سطح عرصه‌های منابع طبیعی استان در سال گذشته بودیم و امسال نیز این طرح ها با حمایت دولت ومجلس با جدیت و تلاش بیشتری پیگیری می شود.

اسفندیار خزائی اجرای طرح‌های آبخیزداری در کنجوران تویسرکان، مرغ آباد شهرستان فامنین، معروف شهرستان همدان، طجر علوی در شهرستان ملایر را از مهمترین طرح‌های اجرایی در حوزه آبخیزداری استان همدان در سال گذشته عنوان کرد.

وی اضافه کرد: از ابتدای اجرای طرح های آبخیزداری تاکنون افزون بر ۸۰ میلیون متر مکعب از سیلاب های مخرب و رواناب‌های سطحی ناشی از بارندگی‌ها بطور سالیانه مهار شده است و این مسئله علاوه بر تغذیه آبخوان ها و چاه‌ها موجب کنترل سیلاب و تزریق تدریجی آن به حوزه‌های آبخیز و نیز به حداقل رسانیدن خسارات و خطرات سیلاب در مناطق پائین دست شده است.

 

مشارکت مردم در اجرای طرح‌های آبخیزداری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان در ادامه با اشاره به رواناب‌های سطحی ناشی از بارندگی‌ها و مشارکت مردم در اجرای طرح‌های آبخیزداری را از اولویت های مهم عنوان و اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی و پیگیری‌های انجام شده در راستای تکمیل و اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سال جاری شاهد تحولات مثبت و درخشان در این حوزه‌ها و منابع طبیعی استان و حفظ منابع پایه آب و خاک باشیم.

 

طرح های آبخیزداری و آبخوانداری

خزایی از افزایش۲ برابری اعتبارات طرح های آبخیزداری و آبخوان داری همدان خبرداد و گفت: با توجه به اهمیت اجرای فعالیت‌های آبخیزداری، امسال اختصاص ۳۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به استان همدان مصوب شد که این میزان اعتبارات تنها برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری، طرح های منابع طبیعی و حفظ آب و خاک هزینه می شود.

وی با بیان اینکه این میزان اعتبار در قالب طرح های مکانیکی، بیومکانیکی و مدیریتی است اظهار داشت: طرح بوم سازگان (احیا و توسعه جنگل های استان های زاگرش نشین)، اصلاح و احیا مراتع، طرح های گشت و مراقبت از عرصه های منابع طبیعی، اجرای طرح کاداستر اراضی ملی، تغییر الگوی مصرف سوخت، مستند سازی طرح های آبخیزداری، آموزش، ترویج، فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی و ساخت کمربند حفاظتی مهمترین برنامه های سالجاری این اداره کل است.

وی با اشاره به رواناب‌های سطحی ناشی از بارندگی، یادآوری کرد: ۱۶۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری همدان در سال گذشته اختصاص یافت که این میزان اعتبار برای انجام فعالیت‌های سازه ای آبخیزداری در قالب ۱۷ زیر حوزه در سطح ۹ شهرستان هزینه شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها