رئیس اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز فرمانده انتظامی کردستان: کشفیات سلاح جنگی قاچاق سه ماهه اول امسال در مقایسه با سال گذشته ۹۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، سرهنگ افشین شاه حسینی در نشست خبری دبیرکمیسیون و روسای کارگروه های کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان اظهار داشت: در سه ماهه اول سال ۹۸ میزان کشفیات چای خارجی قاچاق ۳۴۰ درصد، دارو ۲۶۷ درصد، موبایل ۱۰۶ درصد، لوازم خانگی ۱۸۰ درصد و لوازم صوتی تصویری قاچاق ۲۳۸ درصد افزایش یافته است.

شاه حسینی ادامه داد: ۲۸ پرونده در خصوص پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون کشف شده است.

رئیس اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز فرمانده انتظامی کردستان اظهار داشت: باتوجه به رصد اطلاعاتی و بصورت فرا استانی انجام شده موفق به کشف۱۴ فقره پرونده قاچاق شدیم‌.

در ادامه این نشست معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کردستان گفت: کالاهای سلامت محور قاچاق به سلامت جامعه آسیب جدی می‌رساند وقتی این محصولات وارد کشور می شود می‌تواند آسیب جبران ناپذیری به سلامت جامعه وارد می‌کند.

بابک قطبی ادامه داد: برای مقابله با محصولات قاچاق محصولات سلامت محور باید فرهنگ و دانش مردم در خصوص نخریدن محصولات قاچاق و مضرات استفاده از این محصولات را بالا ببریم.

قطبی افزود: حمایت و تبلیغ از محصولات داخلی و بررسی محصولات قاچاق از طریق سامانه تی‌تک به مقابله با محصولات قاچاق سلامت محور کمک می‌کند.

وی با اشاره به دوره های آموزشی گفت: سال گذشته برای ۱۶ هزاز و ۳۶۹ نفر کلاس آموزشی برگزار کردیم و در همین مدت تعداد ۱۹۸ کارگاه و ۱۰ کارگروه برگزار شد و امسال در طی ۳ ماه به ۴ هزار و ۲۰۰ نفر آموزش داده ایم.

معاون استانداردسازی و آموزش سازمان استاندارد کردستان گفت: طی ۱۱۳ گشت مشنرک انجام شده در سال گذشته از مراکز عرضه طلا در کردستان ۲۷۵ گرم طلای فاقد کد شناسایی کشف شد.

فرید بطی افزود: در سه ماهه اول سال جاری نیز گشت های بازرسی از مراکز عرضه طلا در کردستان صورت گرفته که منجر به کشف ۱۰۳ گرم طلای فاقد کد شناسایی بوده که پس از قیچی شدن ضبط شد.