هه وال ابوبکر گفت: استان کردستان در تولید محصولات کشاورزی بسیار مستعد است و این مهم سبب شده بستر سرمایه گذاری در کردستان ایران با جذب سرمایه گذاران اقلیم میسر شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان،  هه‌وال ابوبکر در جلسه انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین کردستان ایران و اقلیم کردستان برگزار شد، اظهار کرد:انعقاد تفاهم نامه ها تنها ملاک ما نیست که در راستای تحقق انها هیاتی انتخاب و پیگیر اجرای آن خواهند شد.

وی در  خصوص اجرای صادرات محصولات کشاورزی استان کردستان به اقلیم افزود: برای توسعه صادرات یکی از مهمترین مفاد تفاهم نامه ها با تعیین تعرفه گمرکی از توقف هرگونه صادرات در مرز باشماق ممانعت به عمل آید.

استاندارسلیمانیه در ادامه ضمن تاکید بر استعداد و توانائی های استان کردستان در بخش کشاورزی گفت:تلاش می شود تا استان سلیمانیه با بهره مندی از موفقیت های کشاورزی استان کردستان زمینه توسعه کشاورزی در سلیمانیه را فراهم کرد.

وی تاکید کرد: باید برای  سرمایه‌گذاران آرامش فراهم شود زیرا باتوجه به بازار و فرصت کار در آینده نزدیک فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین کردستان ایران و سلیمانیه فراهم خواهد شد.

هه وال ابوبکر اظهار داشت: برنامه‌های مشترکی در دستور کار قرار گرفت که با برگزاری جلسات  متعددی در حوزه‌های مختلف سعی برآن است تا  توسعه اقدامات اقتصادی بین دو استان افزایش یابد بر این اساس  مرز سیرانبند بانه در آینده‌ای نزدیک به صورت رسمی بازگشایی می‌شود.

به گفته استاندار سلیمانیه بسترسازی   یکی از مهم‌ترین مسائل ایجاد ساز وکار برای تسهیل‌گری در فرایند سرمایه‌گذاری است که در کردستان ایران به وفور فراهم است.

وی یاداور شد در گذشته بی‌اعتمادی زیادی در حوزه اقتصادی در رابطه بین دو کشور هم برای اقلیم و حتی کشور ایران صورت گرفته بود که موجب از بین رفتن سرمایه‌های زیادی شده است.