مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان با اشاره تمایل طرف عراقی به استفاده از انرژی استان کردستان اظهار داشت: در راستای بحث صادرات برق به اقلیم کردستان عراق ، این امر طی تفاهم نامه ای منعقد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، هیوا لهونیان ظهر امروز شنبه در حاشیه نشست تخصصی مسئولان این شرکت با مدیرکل برق استان سلیمانیه عراق به منظور تقویت همکاری ها در حوزه صنعت برق اظهار داشت: در فاز اول احتمالاً 200 مگاوات برق به اقلیم کردستان و سلیمانیه صادر می شود که امیدواریم در آینده و با توافق های انجام شده بین ایران و اقلیم کردستان عراق، این میزان به 600 و در نهایت 900 مگاوات افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان تصریح کرد: طرف عراقی به کیفیت کالا و تجهیزات برقی ایران کاملاً واقف بوده و تمایل به واردات این نوع از کالاهای ما دارد.

وی با بیان اینکه کیفیت تجهیزات برقی ایران در منطقه کم نظیر است، افزود: مسئولان برق استان سلیمانیه عراق به این نتیجه رسیده اند که کیفیت کالاهای ایرانی در بیشتر زمینه ها مناسب و در حد استانداردهای بین المللی است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان با اشاره به اینکه در جلسه امروز ظرفیت ها و امکانات موجود صنعت برق دو طرف مورد بررسی قرار گرفت، یادآور شد: تاکید ما بر صادرات انرژی به کردستان عراق است که در تفاهم نامه نهایی ذکر می شود.

لهونیان گفت: در فاز اول احتمالاً 200 مگاوات برق به اقلیم کردستان و سلیمانیه صادر می شود که امیدواریم در آینده و با توافق های انجام شده بین ایران و اقلیم عراق، این میزان به 600 و در نهایت 900 مگاوات افزایش یابد.

مسئولان اقلیم کردستان عراق به ویژه استان سلیمانیه علاقه‌مند به ارتباط با صنعت برق ایران و استفاده از تجهیزات و دانش کشورمان در این زمینه هستند.

وی بر توسعه روابط صنعت برق کردستان و اقلیم در زمینه استفاده از تجربیات، دانش و ظرفیت های دو طرف اشاره کرد و تاکید کرد: تلاش ما این است که فعالیت های صنعت برق بیشتر به سمت اقتصادی کردن، کاهش هزینه ها، علمی و مهندسی شدن پیش برود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان افزود: در بخشی از همکاری ها نیاز به بستر سازی است و طبق برنامه ریزی های انجام شده اکیپ هایی از طرف عراقی در زمینه پست های فوق توزیع برای آموزش به ایران اعزام می شوند.

مدیرکل شرکت برق استان سلیمانیه عراق نیز بر تلاش برای ایجاد ارتباط بیشتر با صنعت برق ایران و استفاده از تجهیزات و تجربیات شرکت توزیع کردستان تاکید کرد.

سالار حسام الدین یادآور شد: آمادگی داریم در همه زمینه ها از جمله خرید تجهیزات بویژه در حوزه نرم افزار GIS با شرکت برق کردستان ارتباط داشته باشیم.

هیاتی اقتصادی متشکل از مدیران کل کشاورزی، دامپزشکی، کنترل کیفیت، گمرک، فرهنگ و جوانان، برق و معاون اتاق بازرگانی استان سلیمانیه عصر پنجشنبه به منظور تقویت روابط اقتصادی وارد کردستان شد.