معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان ضمن اشاره به فرهنگ ایثار در دوران مقدس به عنوان اهرم بازدارنده در برابر دشمنان و حقیقتِ فرهنگ انقلاب در راستای ارتقای کشور، از جوشش بی وقفه فرهنگ ایثار در باغ موزه دفاع مقدس، سخن گفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، مصطفی آزاد بخت، معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان در گفتگوی اختصاصی با موج ضمن اشاره به فرهنگ ایثار  و دفاع مقدس به عنوان حماسه‌ای برتر  که از میان فرهنگ و باورهای ژرفِ ملتی مؤمن برگرفته است، ابراز کرد: فرهنگ ایثار، که آمیخته با روح و جان رزمندگان بود و  اوجش را در دفاع مقدس، نظاره می کنید، توانسته است موازنه قدرت و معادلات سهم خواهان، زورگویان و متجاوزان را  درهم شکند.

 

جوشش بی وقفه فرهنگ ایثار در باغ موزه دفاع مقدس

آزادبخت موزه دفاع مقدس را به عنوان مجموعه ای سرشار از تجسمِ لحظات ماندگار  و فراموش نشدنی از جانفشانی ها و گذشت، از سوی رزمندگان، عنوان کرد و اظهار داشت: در حفظ و صیانت موزه دفاع مقدس و تشویق همگان به بازدید از این موزه بایستی از هیچ تلاش و ممکنی فروگذار نکنیم، چرا که یادآور لحظاتی است که آدمی را سراسر، به غرور، در آسمانِ ایثار به تماشای پیچیده ترین فرهنگ از ایثار،  با بهتی باورنکردنی می نشاند.

وی در ادامه با تاکید بر بازدید از باغ موزه و نشر فرهنگ حاکم بر دفاع مقدس، بیان کرد: بر این باورم که با اتکای به فرهنگ دفاع مقدس، که ایثار، گذشت، صداقت و درستکاری را فریاد می زند، می توان توسعه، آن هم در عالی ترین سطوحش را در کشور محقق کرد.

دفاع مقدس و باغ موزه همدان

فرهنگ ایثار ابهت شرق و غرب را شکست

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری همدان با اشاره به اینکه فرهنگ دفاع مقدس، دیگران را دیدن و خود را ندیدن است و چشم فروبستن بر منافع شخصی است، گفت: امام خمینی (ره) در این باره که ابهت شرق و غرب شکسته شد، می‌فرماید: «آن‌ها حساب همه چیز را می‌کردند الا یک حساب و آن حساب، معنویت بود. آن‌ها توجه به این نداشتند که ملت همه با هم علاقه به خدا دارند و علاقه به اسلام»

آزادبخت با تاکید بر فرهنگ ایثار در دفاع مقدس  ابراز کرد: درهم شکستن اقتداری را که شرق و غرب به آن می بالیدند، مایه غرور و سرافزازی است؛ چراکه شرق و غرب در روبروی یکدیگر صف آرایی داشتند و تنها اشتراک و همگرایی آن ها در مقابل ایران و در جنگ تحمیلی اتفاق افتاد، که آن نیز به برکت وجود مردمانی آگاه، مطمئن از خویش، بی تابِ احقاق حق، برگرفته از دین مبین اسلام و داشتن رهبری فرزانه، بی نتیجه ماند.

باغ موزه همدان

وی با اشاره به فرهنگ ایثار در دفاع مقدس و حفظ و تقویت روز افزون آن، افزود: بنده توفیق حضور در جبهه‌ دفاع حق علیه باطل را داشته ام و به چشمان خود گذشت، ایثار و فدای جانِ خویش کردن در راه وطن و دین اسلام را توسط هموطنانم شاهد بوده ام.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری همدان روحیه ایثار، درستکاری، تقوا و سلیم النفس بودنِ مردم را عامل پیروزی در جنگ عنوان کرد و گفت: در دوران دفاع مقدس کشور از  منظرهای گوناگون، امکانات و منابع در محدودیت قرار داشت؛ اما ایران از عظیم ترین و ارزشمندترین سرمایه پیروزی که همان نیروی ایمان رزمندگان بود، برخوردار بود.

آزادبخت با اشاره به فرهنگ ایثار در دفاع مقدس و فرمایش رهبری مبنی بر اینکه «محاسباتشان از عنصر «توکل» و «ایمان به خدا» خالی بود و آن را در زندگی ما به حساب نیاورده بودند»، مطرح کرد: کسانی که عزیزان خود را روانه میدان نبرد می کردند به مراتب از گذشت و ایثاری افزونتر برخوردار بودند و دارای جایگاهی بسیار ارزشمند و ستودنی هستند.

وی با ترسیم  مادرانی که با چشمانی سرشار از اشک شوق، فرزندان رشید وبرومند خود را روانه جبهه می کردند، تصریح کرد: این افراد در جایگاهی رفیع و از درجات بالاتری از ایثار برخوردار هستند.

باغ موزه همدان 6

فرهنگِ به فکر جیب خود بودن در مقابل فرهنگ ایثار

 معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری همدان با یادآوری فرهنگ ایثار در دفاع مقدس و  اینکه این شکل از فرهنگ  و حفظ و تقویت آن، می تواند توسعه، در سطوح  عالی را برای کشور عزیزمان رهنمون باشد، اظهار داشت: در مقابل فرهنگ ایثار، فرهنگِ به فکر جیب خود و دودمان خود بودن، دنیا طلب بودن، تضییع حقوق دیگران کردن، در نظر گرفتن تنها خود و گروهی که منافع خود را تامین می کند، قرار دارد و همگی خیانت به وطن و ارزش های اسلام محسوب می شود.

آزادبخت با یادآوری تجارب گذشته و اینکه همیشه در انقلاب بودهاند افرادی که  دلسوز انقلاب و وطن تا مقطعی از زمان بوده اند و اما در ادامه، جذب عناصر دنیوی شده و ارزش های انسانی و تعریف شده اسلامی و حب وطن را فراموش کرده اند، گفت: همواره دنیاخواهی وجود داشته است و اکنون نیز اینگونه است؛ اگر توانستیم به ارزش هایی که شهیدان وطن و اسلام برای حفظشان، جان خود را فدا کردند، پایبند بمانیم آنگاه  رسالت خود را نسبت به شهیدان، خانواده های آن ها و به وطن و دین مبین اسلام، انجام داده ایم.

باغ موزه همدان 5

موفقیت یعنی لذت بردن از فرهنگ ایثار /رویش جوانان متعهد

وی با اشاره به فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس، بیان کرد: تنها زمانی در زندگی شخصی و اجتماعی خود به معنای واقع به لذت و موفقیت دست خواهیم یافت که فرهنگ ایثار را در تمام امور جاری و روزمره خود به جهت اعتلای کشورمان مد نظر و مورد توجه قرار دهیم تا در دنیا و آخرت از نتیجه ای مطلوب، بهره ای مناسب، همراه با غروری وجدآفرین در راستای ارزش های اسلامی مان، برخوردار باشیم.

معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه جمعیت جوانان ایثارگر مان کاسته نشده است و به همان میزان ریزش با رویش جوانانی متعهد روبرو بوده ایم، گفت: بر این باورم اگر چنانچه تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران پیش آید، جوانان دلسوز و متعهد همانند دهه اول انقلاب، از انقلاب و میهن خود دفاع خواهند کرد..

آزادبخت با اشاره به به فرهنگ ایثار در دفاع مقدس، افزود: برخی اوقات، افراد جذب دنیا و مسائل دنیوی آن می‌شوند؛ اما جبهه حق طلب و ایثارگرِ حاضر در کشورمان به مراتب قوی‌تر از جبهه دنیا طلبمان است.

باغ موزه همدان 1

وی یادآور شد: اگر آمریکا در مقابل سرنگونی پهپاد اش کوتاه آمد به خاطر ترس از قدرت ملتی بود که شهادت طلبی و ایثارگری با او آمیخته است.

وی عنوان کرد: اگر آمریکا بداند، افرادی قابل توجهی دارای ضعف در ایمان و یا مجذوب به مسائل دنیوی در ایران وجود دارند، قطعا اقدامی عملی علیه کشور، انجام خواهد داد.

 

تنها افراد متخلف رسانه ای می شوند؛ افراد انقلابی تمایلی به حضور در رسانه ندارند

معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان با خاطر نشان کردن این موضوع که  اکثر مردم ایران دارای روحیه ای  ایثارگرگونه هستند، ابراز کرد: اگر تنها افراد متخلف رسانه ای می شوند، دلیل بر نبود افراد صالح و درستکار، مقید و پایبند به تلاش در راستای ارتقای کشور، نخواهد بود.

آزادبخت با اشاره به فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس، گفت: افراد صالح زیادی وجود دارند که تبلیغ و رسانه ای نمی شوند؛ چرا که اساسا این افراد با فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی عجین شده اند و تمایلی به رسانه ای شدن ندارند و اتفاقا از تحقق این امر، فراری هستند.

وی با بیان اینکه باید  الگوهای عینی و عملی خود را تبلیغ کنیم، ابراز کرد: کسی که مصداق ویژگی هایی همچون ایثار است و در پی تحقق راه شهداست، از مطرح شدن فراری است؛ باید آنچه در دفاع مقدس  و لحظات پرشور آن گذشته است، بازگو شود و حفظ و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس در برنامه‌ریزی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور تثبیت شود.

باغ موزه همدان 2

 

معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان ضمن بیان فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس و  تکریم فخر و شرافت در این حوزه، مطرح کرد: ایران کشوری است دارای حکومتی با ایدئولوژی اسلامی، تشکیلاتی منسجم و نیروی نظامی قوی و امکاناتی که در آن به خودکفا یی رسیده است.

آزادبخت در ادامه گفت: بالاترین توان و نیروی پشتیبانِ حکومت، خون شهدا و کسانی است که مقید به این راه هستند.

 

منطق شهید یعنی عاشق پروردگار بودن/ عاشق احقاقِ حقوق مظلومان بودن

وی با اشاره به  فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس، افزود: منطق شهید یعنی عاشق پروردگار بودن وکسی که عاشق است در ارتقای ارزش های انسانی و اسلامی کوشاست. همینطور فرد عاشق پروردگار در رشد و ارتقای کشورش بی منت می کوشد و تلاشش همراه با تعهد و احقاق حقوق مظلومان گره خواهد خورد.

وی با بیان اینکه منطق شهید و خون شهید به ما تعهد را می آموزد و جوشش بی امان به حرکت و مسئولیت را مدام یادآور می شود،  ابراز کرد: فرهنگ ایثار است  که دشمن را به استیصال و درماندگی واداشته است.

معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان در ادامه گفتگو، اضافه کرد: مسئولین باید منطق حاکم بر خون شهیدان را متوجه باشند و در راستای حفظ آن به رسالت خود که همان رضایتمندی مردم از انجام امور محول به آن ها است را در اولویت قرار دهند.

آزادبخت با پرداختن به فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس، گفت: سنگینی بار امانت، بر دوش تک تک ماست و فشارهای دشمن به جهت درهم شکستن روحیه ظلم ستیز و استقلالی است که دارای آن هستیم.

باغ موزه همدان 4

خائن به وطن و خائن به اسلام، حقوق دیگران را تضییع می کند

وی با بیان اینکه در گذشته در زمینه های گوناگون کشوری وابسته شمرده می شدیم، ابراز کرد: طبیعی است هر کشوری که دوران گذار را طی می کند با ضعف ها و مشکلاتی نیز روبرو خواهد شد و در این فضا دشمنان فاسد نیز بیکار نخواهند نشست به همانگونه که تاکنون کارشکنی های بسیاری را مرتکب شده اند.

وی مطرح کرد: حقیقت آنچه در فرهنگ انقلاب وجود دارد بر عدالت استوار است و اگر در زمانی، توسط فردی یا گروهی این امر رعایت نمی شود، فرهنگ انقلاب رعایت نشده و افراد مرتکب این موضوع در گمراهی و اشتباه به سر می برند.

معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان با اشاره به فرهنگ ایثار در دفاع مقدس و فرهنگ انقلاب، افزود: اگر فرد یا گروهی به تضییع حقوق افرادی شایسته و مردمان سرزمین خود می پردازند و از این رهگذر نارضایتی دسته ای از مردم را محقق می کنند، در حقیقت به فرهنگ انقلاب پایبند نبوده و خائن به وطن و خائن به ارزش های دینی اسلام در کشور محسوب می شوند.

آزادبخت تصریح کرد: ارزش‌هایی که در حماسه دفاع مقدس تبلور یافت و از عوامل مهم پیروزی بر دشمن بود، ریشه در فرهنگ ناب اسلامی و باورهای دینی رزمندگان اسلام داشت.

باغ موزه همدان 7

وی با بیان فرهنگ ایثار در دفاع مقدس، خاطر نشان کرد: با توجه به حقایق فرهنگ انقلاب، آنچه در انجام وظایف خود باید در اولویت قرار دهیم، درستکاری و درست عمل کردن است.

 

 هنر گفتن و نوشتن در خدمت فرهنگ انقلاب و عدالت

وی یادآور شد: باید قدم‌های اساسی در جهت ارائه الگوهای درست به نسل جوان برداشته شود که بتواند نیازهای متناسب با ارزش‌های انقلاب را جوابگو باشد و همینطور باید نوجوانان و جوانان به  اشکال مختلف، همچون؛ اقدام ستودنی راهیان نور، بازدید از باغ موزه دفاع مقدس، ساخت فیلم هایی که منطبق بر واقعیت های دفاع مقدس است، در فضای فرهنگ انقلاب قرار گیرند و با بهره از هنر گفتن و نوشتن در راستای تاثیرگذاری بیشتر از فرهنگ غنی انقلاب، تلاش کرد.

 

پدر درستکار می تواند فرزند انقلاب تربیت کند

 معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان با اشاره به فرهنگ ایثار در دوران دفاع مقدس، مطرح کرد: شرط لازم در فرهنگ انقلاب برای هر فردی، این است که ابتدا به خود و تزکیه خود بپردازد و اگر توانست حقوق دیگری را ضایع نکند، حق دیگری را مال خود نکند، لقمه حلال به میان خانواده خود ببرد، آنگاه خواهد توانست خانواده ای در راستای اهداف انقلاب بپروراند.

آزادبخت در ادامه گفتگو افزود: خانواده ای که متعهد به فرهنگ انقلاب است، قطعا در جامعه نیز نقشی موثر خواهد داشت. پدری که درستکار نباشد و متوجه فرهنگ انقلاب نباشد، هیچگاه نخواهد توانست خانواده ای دلسوز وطن، را راهنما باشد.

وی با اشاره به فرمایش شهید چیت سازیان مبنی بر اینکه  «کسی می‌تواند از سیم خاردارهای دشمن بگذرد که از سیم خاردارهای نفس خود گذشته باشد»، مطرح کرد: کسی می تواند به مردم خدمت صادقانه بکند که از منیت، خودخواهی، نفس پرستی، دنیا طلبی ،پارتی بازی، انجام امور ضد ارزش و غیراخلاقی گذشته باشد و سودای خدمت را در سر خود بپروراند.

معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه تشکل های اجتماعی می توانند در گفتمان سازی و اجتماعی کردن آموزه های ارزشمند فرهنگ ایثار دفاع مقدس، نقشی موثر و سازنده داشته باشند.

باغ موزه همدان 9

معاون سیاسی امنیتی واجتماعی استانداری همدان تصریح کرد: باغ موزه دفاع مقدس یکی از بخش‌های مهم تاریخ ایران هست که علاوه بر بعد نظامی، ابعاد مختلف فرهنگی و سیاسی دیگری هم داشته که باید به بهترین شکل ممکن در انتقال اهداف آن کوشید.