مدیرکل هواشناسی استان مازندران از ورود سامانه سرد بارشی به استان مازندران خبر داد و گفت : مسافران و کشاورزان ورود این سامانه را جدی بگیرند به طوری که گردشگران از شنا در دریا خودداری وکشاورزان نیز کود سرک را در مزارع برنج و سبزی‌ها مصرف کنند.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ،  سید محمدرضا رضوی اظهار داشت: وضعیت جوی مازندران از روز شنبه تا دو‌شنبه هفدهم تیرماه صاف تا نیمه ابری در ساعات بعدازظهر و شب با افزایش ابر، وزش باد و درارتفاعات و غرب استان با رگبارو رعدوبرق پراکنده پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه این هوا فرصت مناسبی برای باغداران استان است گفت:توصیه می‌شود باغداران آبیاری فنی و اصولی درختان مرکبات با توجه به شرایط آب و هوایی و کمبود رطوبت خاک، استفاده از کود‌های پتاسه و اسید آمینه شامل محلول پاشی، کود‌های هیومیکی بشکل کود آبیاری برای جلوگیری از ریزش نابجا و نابهنگام ومیوه چه‌های مرکبات در اثر تنش‌های محیطی انجام دهند.

مدیرکل هواشناسی مازندران افزود: گلخانه داران دما، رطوبت، تهویه مناسب در گلخانه‌ها کنترل کنند.

وی گفت: در بخش نباتات نیز کشاورزان مبارزه شیمیایی علیه آفت بالشک مرکبات، کنترل بیماری بلاست برنج در شهرستان‌های مرکزی، ردیابی مگس مدیترانه‌ای در باغ‌ها و تسریع در برداشت پرتقال والنسیا، هلو، شلیل و ازگیل ژاپنی در باغ‌ها با نظر کارشناسان کشاورزی انجام دهند.

مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: بر اساس تجزیه و تحلیل نقشه‎های پیش‌‌ ‌‎یابی هواشناسی و خروجی مدل‌های عددی جوّی و دریایی از صبح فردا با شمالی شدن جریان هوا و وزش باد نسبتاً شدید، دریا موّاج خواهد شد.

رضوی افزود: در این مدت بیشینه سرعت وزش باد در نزدیک سواحل استان تا ۱۲متر بر ثانیه و دور از ساحل تا ۱۵متر بر ثانیه پیش‎بینی می‎شود.

وی گفت: بیشینه ارتفاع موج در نزدیک سواحل استان تا ۲.۰متر و دور از ساحل تا ۲.۵متر برآورد می‌شود و این وضعیت تا صبح سه ‌شنبه ۱۸تیر ادامه خواهد داشت.

مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: صیادان و بهره برداران از صبح شنبه پانزدهم تا صبح سه‎شنبه ۱۸تیر از فعالیت در دریا خوداری کنند و در این مدت شنا در دریا ممنوع است.