موج

طی دیدار استاندار هرمزگان ، حجت الاسلام ذوالقدر نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس و ذاکری مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان با اقایی رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور افزایش دوبرابری اعتبارات آبخیزداری و آبخوانداری استان هرمزگان از محل صندوق توسعه ملی با تبادل و امضا تفاهمنامه مشترک همکاری بین استانداری هرمزگان وسازمان جنگلها و مراتع در سال 98 محقق شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، دراین دیدار ابتدا امید ذاکری با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی در سال 97 وعملکرد سال گذشته اظهار داشت: اجرای سازه های آبخیزداری در سال 97 منجر به اجرای 736سازه آبخیزداری با اعتبار 44میلیاردتومان و ظرفیت ابگیری 73ملیون مترمکعب با مجموع بارندگی های خوب 90میلیون مترمکعب رواناب های سطحی کنترل شده است.

وی افزود: مجموع پروژه های اجرا شده دراین حوزه بامشارکت های مردمی و خیرین، بنیاد برکت وبسیج سازندگی اجرا شده که از  استاندار هرمزگان بابت دراولویت قراردادن آبخیزداری تشکر نموده وهرمزگان جزو استان هایی است که در تخصیص اعتبارات اول بوده است .

درادامه فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز با اشاره به وضعیت اقلیمی هرمزگان بیان داشت: اجرای عملیات آبخیزداری در جنوب کشور وخصوصا هرمزگان می تواند به پایداری طبیعت، معیشت و حفاظت از خاک، کنترل سیلاب ها، پایداری کشاورزی شده و از تحریب خاک جلوگیری خواهدکرد.

وی با اشاره به مشارکت های مردمی به عنوان شاخصه نهضت آبخیزداری در هرمزگان افزود: مشارکت مردم در اجرای پروزه های آبخیزداری نقطه قوتی است که موجب خوشحالی و رضایتمندی مردم بوده و این مسئله موجب اهمیت و جدیت سازه آبخیزداری در هرمزگان می باشد که باید با کمیت و کیفیت بیشتری در سال 98 دنبال شود.

استاندار هرمزگان تاکید کرد: با امضا تفاهمنامه همکاری میان استانداری هرمزگان و سازمان جنلگها و تخصیص اعتبار62میلیاردتومانی انتظار این است که سازمان جنگلها نیز اعتبار قابل توجهی برای حوزه آبخیزداری تخصیص بدهد تا دراین حوزه همچون گذشته پیشرو باشیم.

درادامه اقایی رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور هم با اشاره به ضرورت اجرای سازه های ابخیزداری و ابخوانداری در جنوب کشور خصوصا هرمزگان گفت: هرمزگان در سال گذشته عملکرد خوبی دراجرای سازه های آبخیزداری وصندوق توسعه ملی داشته است انتظار داریم در سال جدید هم هرچه درتوان دارید در این حوزه کار انجام داده ما هم حمایت خواهیم نمود.

وی درادامه تاکید کرد: در جنوب کشور که با خشکسالی های زیاد توام بوده اهمیت سازه-های-آبخیزداری بیشتر بوده و رضایت وخوشحالی مردم را در پی رونق معیشت در بر دارد.

اقایی گفت: اولویت ما در آبخیزدداری این است که نحوه خروج سیلاب از حوزه آبخیز را کنترل کرده و با پخش سیلاب ها و بهره برداری از رواناب ابهای سطحی سیلاب را کنترل و تعدیل کرده و نتیجه انرا در زندگی مردم ببینیم انوقت است که می توان گفت آبخیزداری و ابخوانداری تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: براساس بند ب ماده 29 که بر مشارکت فعالانه تشکلها واستفاده از ظرفیت انها در حفظ و احیا و توسعه منابع طبیعی کشور تاکید داشته تا مردم مشارکت بیشتری در اجرای پروژه ها داشته و با تقویت بنیه مالی تشکلها در روستاها بتوانیم فعالیت های بیشتری دراین حوزه انجام دهیم.

همچنین در ادامه حجه الاسلام و المسلمین ذوالقدر درخواست افزایش اعتبارات مالچ پاشی با توجه به اثرات مثبت در منطقه را داد و خواستار افزایش اعتبارات آبخیزداری در هرمزگان شد.

گفتنی است در پایان این دیدار تفاهمنامه همکاری میان استانداری هرمزگان و سازمان جنگلها و مراتع کشور امضا و مبادله شد که براساس ان مبلغ 62میلیارد تومان از اعتبارات استانی و 62میلیارد تومان هم از محل اعتبارات سازمان جنگلها ومراتع کشور به اجرای سازه های آبخیزداری درهرمزگان اختصاص داده شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها