معاون وزیر صمت گفت: بسیاری از صادرات کنندگان کشور در برگرداندن ارز صادرات در این شرایط بحرانی، رفوزه شده اند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارزش تولیدات  معدنی ایران به غیر از مصالح ساختمانی در سال گذشته را ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

وی در پنجمین همایش ملی نقش معدن در توسعه در یزد افزود: توسعه در معدن چند ویژگی متفاوت با توسعه در سایر بخش ها دارد که یکی از آنها توسعه مناطق محروم همراه با توسعه معدن است.

وی گفت: توسعه معدن بر عکس بسیاری از بخش ها که توسعه رد آنها حتی منفی هم شده، پایدار است ضمن آنکه توسعه معدن، توسعه سایر صنایع را به همراه دارد.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: در حال حاضر سهم بخش معدن به تنهایی در تولید ناخالص داخلی ۱.۲ درصد و با مجموعه زنجیره صنایع معدنی ۶.۸ درصد ارزش ایجاد می کند که این میزان در صادرات تولیدات معدنی به ۲۲ درصد افزایش می یابد.

سرقینی با ارائه گزارشی از وضعیت روند رشد ارزش افزوده تولیدات معدنی از سال ۹۱ تاکنون اظهار داشت: در این هفت سال فقط در یک سال، رشد این بخش منفی بوده و در بقیه سالها مثبت بوده و حتی تا ۳۵ درصد هم رسیده در حالی که در بسیاری از بخش ها منفی بوده است.

وی با اشاره به نقش مهم وزارت صمت و شورای عالی معادن گفت: تمام تلاش این مجموعه ها حمایت از معدنکاران و سرمایه گذاران این بخش است و همواره در حفظ معادن و تعامل با تولیدکنندگان همت دارند.

این مسئول از بخشنامه جدید برای شناسنامه دار شدن صادرات سنگ آهن خبر داد و افزود: این خاک و سنگ از اموال این کشور است و اگر صادرات می شود باید ارز آن هم حتماً برگردد.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: وقتی میلیون ها دلار مواد معدنی و انرژی کشور خارج می شود باید ارز آن برگردد در حالی که بسیاری از صادرات کنندگان کشور در برگرداندن ارز صادرات در این شرایط بحرانی، رفوزه شده اند.