رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یزد گفت: سال۹۴ تاکنون نزدیک به 737 پروانه تاسیس در خصوص دام و شیلات صادر شده که تنها 75 مجوز آن به بهره برداری رسیده و حدود ۹۰ درصد پروانه ها هنوز به بهره برداری نرسیده اند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، به مناسبت سالروز تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی محمد رضا خلف باغی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی یزد و اعضای شورای این سازمان با استاندار یزد دیدار کردند.

محمدرضا خلف باغی با بیان تاریخچه تاسیس این سازمان و تصویب آن توسط مجلس شورای اسلامی در سال 1380، گفت:  این سازمان دارای ظرفیت های قانونی  از جمله  سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، قانون نظام جامع دامپروری، قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی است.

وی عضویت افراد حقیقی و حقوقی سازمان را قریب به 4000 نفر عنوان کرد و افزود:  نزدیک به 1900 عضو فارغ التحصیل این سازمان بیکار بوده و بیش از  600 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا می باشند.

خلف باغی اظهار داشت: تعرفه خدمات تصدی گری واگذار شده، سالیانه به کمک کلیه تشکل ها با امضای وزیر ابلاغ می گردد و در بسیاری از تعرفه های مهندسی در استان تا ۵۰ درصد کمتر از تعرفه ابلاغی دریافت می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی به بیان مشکلات عدیده ای که این سازمان با آن روبروست پرداخت و بیان داشت: از جمله مسائلی که این سازمان با آن روبروست این است که از سال۹۴ تاکنون  نزدیک به 737 پروانه تاسیس در خصوص دام و شیلات صادر گردیده که تنها 75 مجوز آن به بهره برداری رسیده یعنی حدود ۹۰ درصد پروانه ها هنوز به بهره برداری نرسیده اند و نزدیک به 551 صدور پروانه تاسیس گلخانه صادر شده و تنها 187 مورد آن به بهره برداری رسیده که دلیل اصلی آن نیز باید بررسی گردد.

خلف باغی  یزد را به عنوان اولین استان در بکارگیری خدمات الکترونیکی معرفی کرد و با اشاره به همگامی این سازمان با سازمان مرکزی در روند پیشرو بودن خدمات الکترونیکی؛ خدماتی چون پنجره واحد صدور مجوزها، ارجاع کار، عضویت و رتبه بندی را از این جمله سامانه های الکترونیکی این سازمان بیان کرد.

در ادامه اعضای شورای شرکت کننده آقایان برزگری، آخوندی، منتظری، کوچک زاده، آقایی، حاتمی زاده و سودایی زاده به ایراد سخن پرداختند.

باید زمینه ایجاد تشکل ها فراهم شود

محمدعلی طالبی استاندار یزد در این دیدار گفت: معتقدم باید هر آنچه را که زمینه ایجاد تشکل ها را فراهم می آورد تا باری از دوش دولت برداشته و از تصدی گری ها جدا گردد حمایت کرد چون تشکل ها می توانند تقویت کننده ارتباط مردم و دولت باشند.

محمد علی طالبی حضور سازمان نظام مهندسی کشاورزی یزد را در جلسات جهت در جریان قرار گرفتن تصمیمات لازم و ضروری دانست و افزود: نظام مهندسی با شرکت در جلسات ضمن ارایه سیاست ها، گزارش رسمی  و طرح های راهبردی و پیشنهادات کاربردی می تواند سوالات و ابهامات را برطرف سازد.

استاندار یزد استفاده بهینه از منابع در دسترس و صیانت از منابع را امری مهم عنوان کرد.