رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان با تشریح فرایند طرح سنجش ملی کنترل فشارخون بالا، از بالابودن میزان ابتلا فشار خون در شهرستان نهاوند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، رشید حیدری مقدم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان ، ظهر سه شنبه در نشست خبری طرح سنجش ملی کنترل فشارخون بالا با بیان اینکه همدان در شمار افراد مستعد فشارخون در رتبه قابل توجهی قرار دارد و بالاترین میزان در ابتلا به فشارخون مربوط به شهرستان نهاوند است، گفت: آخرین وضعیت استان همدان از نظر پوشش سنجش فشارخون، فامنین ۷۳ درصد، رزن بیش از ۶۷ درصد، کبودرآهنگ ۶۵ درصد، تویسرکان ۶۱ درصد، بهار ۶۰.۵ درصد، ملایر ۵۶.۳ درصد، نهاوند ۴۷ درصد، همدان ۴۱ درصد و گلوبال استان ۵۱.۶ است.

طرح فشار خون بالا 1

در استان همدان ۸۵۰ هزار نفر جامعه هدف را شامل می شوند که ۳۲۰ هزار نفر جامعه روستایی و ۵۳۰ هزار نفر جمعیت شهری هستند، گفت: با سنجش این جامعه هدف، از مرز ۵۱ درصد عبور کردیم.

 

کمپین ملی کنترل فشارخون بالا

حیدری مقدم افزود: کمپین ملی کنترل فشارخون بالا برای سنجش فشار خون افراد بالای ۳۰ سال سن، مادران باردار و بیماران کلیوی از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه وارد فاز عملیاتی شده است.

وی افزود: کمپین ملی کنترل فشارخون بالا برای سنجش فشار خون افراد بالای ۳۰ سال سن، مادران باردار و بیماران کلیوی از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه وارد فاز عملیاتی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان گفت: میانگین مصرف نمک در کشور ۱۲ گرم برای هر فرد در روز است که اگر ۳ گرم نمک از غذای هر فرد کاسته شود بین ۳۰ تا ۵۰ درصد سکته‌ها کاهش خواهد یافت.

1طرح فشار خون بالا

میانگین مصرف نمک در کشور 12 گرم است

حیدری مقدم با بیان اینکه میانگین مصرف نمک در کشور ۱۲ گرم برای هر فرد در روز است که اگر ۳ گرم نمک از غذای هر فرد کاسته شود بین ۳۰ تا ۵۰ درصد سکته‌ها کاهش خواهد یافت، گفت: ۵۷۰ خانه بهداشت و بیش از ۲۰۰ مرکز درمانی در استان همدان وجود دارد که در عرصه اطلاع‌رسانی کمپین فشارخون بالا فعال هستند.

وی بااشاره به اینکه فشارخون افراد پس از سنجش در سامانه‌ سیب ثبت خواهد شد تا در روند سلامتی فرد ارزیابی شود، گفت: تلاش بر این است که روی جامعه تاثیر بگذاریم و عادات بد غذایی و سبک زندگی را تغییر دهیم.

حیدری مقدم در پاسخ به پرسشی درخصوص انواع نمک های موجود در بازار گفت: باب تجاری برخی داروها باعث شیوع آن شده که نمک دریایی از جمله آن است اما در مجموع نمک مورد تایید وزارت بهداشت نمکی است که از فیلترهای وزارت بهداشت عبور کرده و عرضه آن در مراکز قابل قبول انجام می‌شود.

طرح کنترل فشار خون بالا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا از راه‌اندازی دانشکده طب سنتی در ساختمان بدیع‌الحکمای همدان خبر داد و افزود: در این مجموعه پزشک طب سنتی نیز فعال است و دانشگاه با این رشته از طب همراه است اما با عناوینی که چارچوب علمی ندارد و عوام فریبانه است مقابله می کنیم.

وی ضمن اشاره به کمپین ملی کنترل فشارخون بالا در ادامه با بیان اینکه هر که خود را از آموزش بی نیاز ببیند محکوم به فنا خواهد بود، عنوان کرد: هر علمی در دنیا هر ۳ سال معادل عمر خود رشد می کند و از آنجا که نیازمند مشارکت همه در رسانه و غیر رسانه در بروزرسانی و رشد رو به جلو هستیم خود را از آموزش بی نیاز نمی‌بینیم بنابراین پذیرای تجارب همه هستیم.