عضو کمیته علمی داوری جشنواره شهروندان برگزیده همدان ضمن بیان هدف شورای شهر و شهرداری همدان از برگزاری جشنواره شهروندان برگزیده همدان، به تشریح شاخص های یک شهروند برگزیده پرداخت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، سیدمسعود عسگریان، عضو کمیته علمی داوری جشنواره شهروندان برگزیده همدان و  رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان در ویژه‌برنامه تلوزیونی ضمن اشاره به هدف شورای شهر و شهرداری همدان از برگزاری جشنواره شهروندان برگزیده همدان  مطرح کرد: این امر در راستای جلب مشارکت شهروندان است؛ زیرا پیشرفت و توسعه روزافزون شهر نیازمند مشارکت همه‌جانبه شهروندان همدانی است.

عسگریان ضمن اشاره به جشنواره شهروندان برگزیده همدان، تشریح کرد: بهره‌گیری از ظرفیت‌های نخبگان و فرهیختگان شهری با هدف شناساندن و معرفی تمامی سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی شهر برای سایر شهروندان مناطق و محلات، در توسعه هرچه بیشتر شهر تأثیرگذار است که باید قدردان شهروندان قانون‌مدار، مشارکت‌جو و فعال و همسو در تمامی عرصه‌های مرتبط به حوزه شهر و مدیریت شهری باشیم.

وی افزود: با توجه به اینکه حضور در جشنواره امسال در قالب ثبت‌نام خوداظهاری یا معرفی دیگران صورت می‌گیرد؛ کمیته داوری جشنواره شهروندان برگزیده همدان از مردادماه امسال، اسناد و مدارک شهروندان کاندید را مورد بررسی قرار خواهند داد.

از تمامی شهروندان خواستاریم تا از هر طریق و فرآیندی که احساس می‌کنند، رفتارهای اجتماعی اثرگذاری در سطح شهر دارند، ثبت‌نام کنند تا در راستای معرفی آنها به عموم شهروندان اقدام کنیم.

شاخص یک شهروند برگزیده

عضو کمیته علمی داوری جشنواره شهروندان برگزیده همدان تشریح کرد: شاخص یک شهروند برگزیده صرفاً نخبه و فرهیخته بودن نیست، هر چند موجب افتخار ماست که در کنار شاخص‌های در نظر گرفته شده، حضور این افراد نیز پررنگ‌تر باشد که قاعدتاً دارای مزیت‌های بیشتری خواهند بود؛ اما هدف بر این است تا تمامی شهروندان با هر گرایش و مدرک تحصیلی صرفاً دارای حسِ همراهی و همکاری با مدیریت شهری و فعالیت ها و خدمات ارزنده و اثرگذار در شهر مورد نظر قرار گیرند؛ بنابراین تأکید می‌کنم حضور در این جشنواره نیازمند مدارج یا مدارک بالایی نیست.

عسگریان گفت: یکی از مؤلفه‌های شاخص‌های ۹گانه جشنواره شهروندان برگزیده همدان، مشارکت‌جویی در تمامی حوزه‌های مرتبط با مدیریت شهری باشد که هر شهروندی بتواند در نیازهای فوری در شهر به‌کمک مدیریت شهری بیاید و در حد توان خود در فعالیت‌های اجتماعی به همشهریان خود کمک کنند.

وی افزود: به طور قطع بازخوردها و تأثیرگذاری مثبت جشنواره شهروندان برگزیده غیرقابل انکار است و اینکه در سطح جامعه، الگوهای مختلفی در حوزه‌های متفاوت داریم؛ بنابراین فعالیت  شهروندانی که در منطقه و محله خود می‌توانند سطح پیشرفت اجتماعی و فرهنگی آن محله را تغییر دهند، تحسین‌آمیز است.

عضو کمیته علمی داوری جشنواره شهروندان برگزیده همدان در خصوص موضوعات مرتبط به شهروند برگزیده، تشریح کرد: تلاش برای توسعه فرهنگ مصرف بهینه انرژی؛ حضور و مشارکت داوطلبانه، مستمر و فعال در نهادها و تشکل‌های غیردولتی مرتبط با حوزه مدیریت‌شهری؛ پرداخت به‌موقع عوارض متعلق به شهرداری؛  کارآفرینی و اشتغال‌زایی در راستای رونق تولید برای خود و سایر شهروندان با اولویت مدیریت شهری؛ انجام فعالیت‌های خاص و خلاقانه در حوزه مدیریت‌شهری؛ کسب  عناوین برجسته در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، علمی و... در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی؛ حضور در دوره‌های آموزشی مرتبط با مدیریت شهری؛ انجام امور خیرخواهانه، وقف و انفاق در حوزه مدیریت‌شهری و همچنین تألیف و ترجمه کتب، مقالات علمی،  پایان‌نامه و طرح پژوهشی شاخص با تأکید بر حوزه مدیریت‌شهری از شاخص‌های ٩گانه امسال با محوریت شهروندان عامل به وظایف شهروندی در راستای توسعه و آبادانی شهر است که امید داریم به منصه ظهور و عملیاتی برسد.

توسعه فعلی شهر به جهت مشارکت مردم بوده است

عسگریان عنوان کرد: با توجه به تجربه خوب سال گذشته، امسال نیز برگزاری جشنواره شهروندان برگزیده در دستور کار قرار گرفت؛ از این رو معرفی شهروندان فعال و کوشا در حوزه مدیریت شهری به عنوان الگو به مقدار قابل ملاحظه‌ای اثرگذار بوده است تا  الگوهای خوب و  شهروندان قانون‌مدار و اخلاق‌مدار در راستای افزایش مشارکت آنان را دنبال کنیم.

معتقدیم توسعه فعلی شهر هم از مشارکت مردم نشأت گرفته است که با افزایش مشارکت آنان قاعدتاً این شهر، آبادتر و پر رونق‌تر خواهد شد.

وی ابراز کرد: قطعاً تجارب سال گذشته توانست راهبردی برای فرآیند داوری‌ها در سال جاری باشد که مستندات قابل‌قبول تر و به روزتر و الگوهای برتری را نسبت به سال گذشته داشته باشیم و سعی کردیم متفاوت‌تر عمل کنیم؛ البته از این پس ارزیابی مدارک و مستندات شهروندان در پروسه زمانی یکساله مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا هر سال، الگوهای جدیدتری داشته باشیم.

 لازم به توضیح است؛ شهروندان گرامی برای ثبت‌نام در جشنواره شهروندان برگزیده همدان سال ۹۸ از تاریخ ۱۶ خرداد تا ۲۰ تیرماه امسال فرصت دارند تا به وبسایت www.TCF.hamedan.ir مراجعه کنند.