در پی هشدار هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع پدیده گرد و غبار و آلودگی هوا در استان اصفهان، مرکز بهداشت اصفهان اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان اصفهان در پی هشدار هواشناسی درخصوص افزایش غلظت آلاینده‌ها  و گرد و غبار در اصفهان و شهر‌های اطراف در راستای کاهش اثرات ناشی از پدیده گرد و خاک بر سلامت جامعه اطلاعیه‌ای صادرکرد.

براساس این اطلاعیه، بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در فضای باز شهری خودداری کنند.

ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در هوای باز خودداری کنند.

نوشیدن مایعات به ویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شستشوی دستگاه گوارش می شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می برد.

ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد بنابراین حتی المقدور در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه دارند.

استفاده از ماسک های ویژه ای که با عنوان P1 و P2 (ماسک های سوپاپ دار) که در داروخانه ها عرضه می شود برای این شرایط تا حدی مناسب است.

گفتنی است؛ کیفیت هوای شهر اصفهان در ایستگاه های مراقبت دائم بر حسب شاخص آلودگی هوا امروز با AQI 119برای گروه های حساس ناسالم است.