رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان اجرای آبیاری نوین را از اولویت های سند راهبردی توسعه ملایر عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، منصور رضوانی جلال،  رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه اجرای آبیاری نوین و طرح فراز از اولویت‌های مهم ما در سند راهبردی توسعه ملایر است تاکید کرد: در برنامه ما است که سامانه‌های نوین آبیاری در حدود سه هزار هکتار از باغ‌های انگور ملایر اجرا شود و با آورده متقاضیان بتوانیم این طرح را اجرا کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۵۵ هکتار باغ پسته در ملایر اجرا شده و در کنار کشت گل محمدی با ۱۰۵ هکتار سطح زیر کشت، زعفران و گیاهان دارویی نیز کشت شده است که ملایر در این زمینه در سال‌های اخیر گام‌های خوبی برداشته است.

رضوانی جلال با اشاره به اینکه تعهد ارزی مشکلاتی را برای صادرکنندگان کشمش ایجاد کرده است گفت: برای حل این مشکل سازمان جهاد کشاورزی استان و استاندار همدان مکاتبه‌هایی را با تهران انجام داده است که تا رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری‌ها ادامه دارد.

معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی همدان نیز بیان کرد: در سال‌های گذشته طرحی در قالب پنج محور شامل اجرای طرح فراز، آبیاری نوین، مبارزه با آفات، تغذیه باغ‌ها، توزیع سبد و گونی‌های چتایی تهیه شد که امیدواریم در قالب سند راهبردی توسعه این شهرستان بتوانیم با کمک اعتبارات در این زمینه قدم برداریم.

حجت الله شهبازی افزود: سالانه طرح فراز باید در سطح ۱۵۰ هکتار از باغ‌های انگور این شهرستان اجرایی شود که برای هر هکتار حدود ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.

وی با بیان اینکه از این میزان اعتبار ۵۰ درصد به صورت بلاعوض و ۵۰ درصد مابقی باید توسط متقاضی تأمین شود ادامه داد: اولویت دیگر ما توزیع گونی‌های چتایی و سبد بهداشتی در بین باغداران و کارخانه‌های تولید و فرآوری کشمش است.

شهبازی یادآور شد: اجرای سیستم آبیاری نوین در سه هزار هکتار از باغ‌های انگور ملایر اولویت مهم دیگری است که کشاورزان و باغداران باید ما را در این بخش همراهی کنند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه اجرای آبیاری نوین و طرح فراز از اولویت‌های مهم ما در سند راهبردی توسعه ملایر است تاکید کرد: در برنامه ما است که سامانه‌های نوین آبیاری در حدود سه هزار هکتار از باغ‌های انگور ملایر اجرا شود و با آورده متقاضیان بتوانیم این طرح را اجرا کنیم.