رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: کردستان ظرفیت و قابلیت بسیار ارزشمندی در حوزه اقتصاد دارد که می توان در این برهه زمانی از آن بهره گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، سردار علی مویدی خرم آبادی ظهر امروز دوشنبه در همایش اقتصاد پنهان در سنندج اظهار داشت: تنها راه برای کاهش قاچاق متمرکز شدن بر دانشگاه‌ها و استفاده از فکر و اندیشه صاحبنظران است و نگاهی غیر از این نتیجه بخش نخواهد بود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان ستادی که تولید فکر و دانش می‌کند تا در فرآیند تجارت ما آسیب‌ها را شناسایی و برای پیشگیری و مقابله راهکار ارائه دهد افزود: اگر به مقولات پیشگیری و مقابله بیشتر پرداخته شود می‌تواند عاملی بازدارنده در حوزه گسترش قاچاق باشد.

وی یادآور شد: با رویکرد علمی مشارکت مردمی را می‌توانیم تقویت کنیم و با استفاده از افکار عمومی و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: کردستان در زمینه فعالیت سازمان‌های مردم نهاد جزواستان‌های برتر بوده است و می‌توان از این توان در مقابله با قاچاق مقابله کرد.

وی اظهار داشت: کردستان ظرفیت و قابلیت بسیار ارزشمندی در حوزه اقتصاد دارد که می‌توان در شرایط ویژه و تحریم‌ها از آن بهره گرفت و آسیب‌های زیادی از ناحیه اقتصاد پنهان در اشتغال و تولید ایجاد می‌شود مشکلات عدیده ای را بروز می‌دهد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: حجم قاچاق کشور 12 میلیارد و 500 میلیون دلار است که عدد قابل توجهی در اقتصاد کشور محسوب می شود که باید به حداقل برسد.

مویدی با بیان اینکه برخی از خلاءهای قانونی منجر به افزایش قاچاق می‌شود اضافه کرد: تجارت و اقتصاد کشور اگر از انحراف و پیامدهای قاچاق بکاهد باید شفاف سازی صورت گیرد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کشور بویژه از سال گذشته با چالش‌های جدید در حوزه اقتصادی مواجه شده و دشمن تمام توان خود را به کار گرفت تا با فشار، مردم را از مسیر ماندگار خود منحرف کند.