موج

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان:

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان از قرار گرفتن تعداد15 اثر باستانی اورامان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان ، پویا طالب نیا امروز در نشست خبری اظهار داشت: اجرای ساماندهی روستاها نیاز به تشکیل کارگروه ویژه متشکل از استانداری کردستان، میراث فرهنگی، فرمانداری و بخشداری های حوزه استحفاظی دارد تا با یک مدیریت واحد کارها به بهترین شیوه انجام شود.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان با اشاره به اینکه کار ساماندهی روستاهای این منطقه به صورت نمونه در روستای دولاب انجام شده است، افزود: این طرح موفقیت آمیز بوده و برای سایر روستاها از آن می‌توان الگوبرداری کرد.

طالب نیا با اشاره به اینکه این مطالعات در قالب مردم شناسی، باستان شناسی، علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی و هوار نشینی انجام شده است، یادآور شد: ساماندهی روستاها نیازمند اعتبارات ویژه است تا بلکه طی 2 ماه آینده مدارک لازم برای تهران ارسال شود تا استان با آمادگی کامل منتظر بررسی‌های کارشناسان باشد.

طالب نیا گفت: بیش از 500 اثر باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی تا اواخر دوران اسلامی در منطقه این منطقه تاریخی شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان درصدد است از خروجی این مطالعات که در راستای تدوین پرونده ثبت جهانی هورامان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطلس باستان شناسی منطقه هورامانات را تهیه و تدوین کند.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: این منطقه تاریخی از جغرافیای فرهنگی و تاریخی وسیعی برخوردار بوده و به همین دلیل نیز پراکندگی آثار شناسایی شده آن در بیش از 80 روستای منطقه اروامانات در شهرستان‌های سروآباد، کامیاران و سنندج است.

وی با اشاره به اینکه در بررسی‌های انجام شده توسط هیئت باستان شناسی پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامان طی سال‌های 96 و 97 از منطقه اورامانات بیش از 500 محوطه باستانی با ارزش شناسایی شده است، افزود: از این 500 اثر بیش از 15 مورد در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

طالب نیا با بیان اینکه این آثار ارزشمند مربوط به دوران پارینه سنگی تا اواخر دوران اسلامی است، اظهار داشت: این آثار شامل غارهای باستانی، محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی، پل‌ها، مساجد، قلعه‌ها و اماکن خدماتی نظیر حمام‌ها و کاروانسراها است.

وی حفاظت از بافت‌ها و آثار با ارزش منطقه هورامان را در ثبت جهانی این منطقه تاثیرگذار دانست و اضافه کرد: دستورالعمل نحوه حفاظت از بافت‌های با ارزش منطقه هورامان از طریق بخشداری‌های به دهیاران روستاهای جامعه هدف ابلاغ می‌شود.

طالب نیا یادآور شد: ثبت جهانی هورامان گامی بلند برای توسعه استان است و بدون تردید با ثبت جهانی این منطقه، هورامان از حمایت‌های سازمان جهانی یونسکو بهره مند می‌شود.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: مطالعات ثبت جهانی هورامان در این استان پایان یافته و اکنون وارد مرحله اجرایی ساماندهی روستاها شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها