استاندار کردستان در خصوص آسیب دیدن تالاب بین المللی زریبار هشدار داد وگفت: کلیه برنامه های نجات بخشی این نعمت خدادادی را سریعا اجرا نمایید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، بهمن مرادنیا شامگاه شنبه در جلسه ستاد نجات بخشی تالاب زریبار که به عنوان اولین کمیته استانی برنامه مدیریت جامع این تالاب برگزار شد اظهار داشت: این تالاب نعمتی خدادادی بوده و از نظر زیست محیطی، در سطح ملی و بین المللی حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه ادامه حیات زریبار به برخورد مردم، با آن بستگی دارد و لازم است در بحث آلودگی‌ها و بهره برداری‌ها بیشتر به آن توجه کنیم، افزود: هنوز نتوانسته‌ایم مردم را نسبت به این اثر طبیعی ارزشمند حساس کنیم لذا باید با تبلیغات و اطلاع رسانی دقیق، آنان را آگاه کنیم.

استاندار کردستان اضافه کرد: باید برای استفاده صحیح مردم از این نعمت برنامه ریزی و راهکار ارائه شود و هر برنامه‌ای که وجود دارد به فوریت به مرحله اجرا در آید تا این تالاب بیش از این آسیب نبیند.

مرادنیا اشاره به اینکه جلسات برگزار و تصمیمات گرفته شده در سال‌های گذشته زمانی ارزش پیدا می‌کند که اجرا شود، گفت: باید اجرای برنامه‌ها با جدیت و حساسیت پیگیری شود تا بهره گیری فرهنگی، اجتماعی و گردشگری اعتلا یابد.

استاندار کردستان گفت: باید هر برنامه‌ای که برای نجات بخشی دریاچه زریبار وجود دارد به فوریت اجرا شود.

وی بر لزوم آموزش مردم در حفاظت از این تالاب و جلب مشارکت مردمی در اجرای برنامه‌های مختلف از جمله نجات بخشی زریبار تاکید و یادآور شد: باید مراقب باشیم مباحث محیط زیست را با مباحث سیاسی گره نزنیم و اجازه بهره برداری سیاسی ندهیم.

پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آنکه بیست و سومین عضو تالاب کنوانسیون رامسر است دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.