رییس مجتمع بیمارستانهای شهرستان خمینی شهر گفت: بیماری فشار خون به عنوان قاتل خاموش شناخته شده است و علامت خاصی ندارد.

به گزارش خبر نگار خبر گزاری موج خمینی شهر، علی اکبر جنگجو در نشست خبری با اصحاب رسانه جهت تبیین حرکت وزارت بهداشت در مورد طرح بسیج ملی فشار خون گفت: بیماری فشار خون به عنوان قاتل خاموش شناخته شده است که سالانه جان میلونها نفر را می گیرد.

وی افزود: برای شبکه بهداشت و درمان شهرستان  محورهای متعددی در زمینه سلامت افراد  مد نظر است  که پایش فشار خون و سند چشم انداز سلامت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رییس بیمارستانهای شهرستان خمینی شهر با توضیح بیماری فشار خون و اینکه چرا به عنوان یک طرح ملی در نظر گرفته شده است، افزود: فشار خون امروزه به نام قاتل خاموش شناخته شده است و طبق آمار جهانی افرادی که مبتلا به بیماری فشار خون هستند به یک میلیارد نفر می رسند.

وی ادامه داد: متاسفانه چون افراد نسبت به این بیماری شناختی ندارند و علائمی نیز برای شناخت  این بیماری وجود ندارد سالانه نه میلیون نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست می دهند.

جنگجو با توضیح کار دستگاه قلب در انجام خونرسانی به عروق اظهار داشت: در بدن سیستمی به نام قلب کار می کند که  هنگام خونرسانی به عروق فشار زیادی به رگها وارد می شود که اگر فشار بر این عروق بیش از حد شود خونرسانی کمتر می شود و فشار وارد شده بر  قلب بیشتر می شودو شخص مبتلا به بیماری فشار خون می شود.

وی با بیان این مطلب که بین قلب یک ورزشکار و بیمار مبتلا به فشار خون که هردو از قلب بزرگ برخوردارندتصریح کرد:  قلب یک ورزشکار همزمان با بزرگ شدن عروق آن نیز ریشه دارتر می شود و در یک راستا بزرگ می شود اما در فرد مبتلا به فشار خون فقط قلب در اثر فشار خونرسانی بزرگ شده وعروق در همان اندازه خود باقی می ماند.

فشار خون بالا

رییس بیمارستانهای شهرستان درباره اینکه فشار خون علامت خاصی ندارد و۹۵درصد ناشناخته است ابراز داشت: ممکن است در بروز این بیماری برخی موارد مانند تغذیه و استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی استرس واضطراب  نقش  مهمی در بروز این بیماری داشته باشد که خطرناکترین موارد استفاده بی رویه و نابجا از  نمک و چربی و قند است.

وی در توضیح سرانه مصرف نمک در کشورخبر داد: سرانه مصرف نمک در هر فرد ایرانی روزانه  ۱۰الی ۱۵ گرم  است در حالیکه سرانه مصرف نمک در جهان ۵ گرم است و این در حالی است که شخص سالم نیاز به  ۵ گرم و کسیکه در معرض فشار خون است ۲ گرم و فرد مبتلا به فشار خون به یک گرم نمک نیاز داردوباید نمک ونمکدان را از سر سفره های غذایی حذف کرد.

جنگجو ادامه داد: سرانه مصرف شکر نیز به همین منوال است تقریبا هر شخص  حدود ۲۰ الی ۳۰ کیلو شیرینی مصرف می کند ودر جهان هر شخص  ۵ کیلو شکر مصرف می کند

رییس مجتمع بیمارستانهای شهرستان خمینی شهر سرانه روغن نیز سالانه برای هر شخص ۲۰ کیلو است و در دنیا برای هر فرد ۵ کیلو است اما سرانه مصرف سبزی و میوه  برای هر شخص سالانه ۳۰ کیلو  ودر دنیا سرانه مصرف هر شخص ۱۲۰کیلو میوه و سبزی است.

جنگجو در پایان خاطر نشان کرد: می توان با رعایت نکاتی ساده از بروزبسیاری بیماریها جلوگیری کرد وهمیشه پیشگیری آسانتر از درمان است.