مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان ازکاهش هدر رفت گاز در سال 97 نسبت به سال گذشته در اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، سید مصطفی علوی میزان هدر رفت گاز در سال 97 را بالغ بر 2.27 درصد عنوان کرد و گفت: این میزان نسبت به سال گذشته 15 صدم کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود 20 میلیارد و 430 میلیون متر مکعب گاز طبیعی از طریق خطوط انتقال به استان اصفهان وارد شده است، گفت: میزان هدر رفت گاز در شبکه های گازرسانی سطح استان طی سال گذشته 4.78 درصد و درسال 96 بالغ بر 5.39 درصد از حجم گاز ورودی بوده است.

علوی تصریح کرد: کالیبره کردن به موقع کنتورها، رفع نشتی از شبکه ها، ایستگاه ها و تجهیزات گازرسانی در سال گذشته استفاده از کنتورهای التراسونیک، جایگزنی سریع کنتورهای خراب حتی الامکان با کنتورهای ارتقاء یافته موجب کاهش میزان هدررفت گاز شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان در خصوص آخرین اقدامات صورت پذیرفته برای کاهش میزان گازهای گمشده بیان داشت: یکی از اصلی ترین موضوعات برای کاهش میزان گازهای گمشده، نصب کنتورهای ارتقا یافته است.همچنین یکی دیگر از راه های کنترل میزان گازهای گمشده، موضوع بلوک بندی شبکه های گازرسانی است  که در حال حاضر در این استان در حال انجام است.

علوی گفت: یکی دیگر از پارامترهای موثر در افزایش میزان گازهای گمشده، انشعابات غیرمجاز است که در این زمینه تلاش کرده ایم از طریق گشت های نیروی انتظامی و همچنین گشت ها ی حراست شرکت گاز کنترل های بیشتری انجام شود و با افرادی که انشعابات غیرمجاز داشته اند به شدت برخورد می شود.

وی بیان داشت: سال گذشته تعداد 1334 کنتور صنعتی بر اساس برنامه ریزی انجام شده کالیبره شد همچنین کنتور توربینی 4 ایستگاه به کنتور التراسونیک جایگزین شده است.

علوی در ادامه با اشاره به اینکه حدود 3 هزار و 700 دستگاه تصحیح کننده در ایستگاه های گازرسانی در دستور کار کالیبره شدن قرار گرفته است، افزود: در سال گذشته 50 دستگاه کالیبره شد و حدود 270 تصحیح کننده نیز مورد بازسازی قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان  با تاکید بر اهمیت اجرای مانتیورینگ گاز  به دو صورت آفلاین و آنلاین درسطح استان اصفهان بیان داشت:از حدود 21میلیاردمتر مکعب گاز ورودی به استان سالانه 80 درصد گاز معادل 16.800 میلیارد متر مکعب آن مانیتور می شود.

علوی همچنین از کاهش 300میلیون متر مکعب گاز ورودی به استان اصفهان خبر داد و گفت: سال گذشته 576 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در بخش صنعت کمتر به مصرف رسیده است .

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان گفت: در سال گذشته در بخش خانگی 275 میلیون متر مکعب نسبت به سال قبل از آن در سطح استان افزایش مصرف گاز داشتیم که این میزان افزایش با توجه به برودت هوا و واگذاری اشتراکات جدید بوده است.