ساغتی قبل نیزارهای تالاب بین المللی زریبار مریوان دچار حریق شد وهنوز گزارشی از میزان خسارات ودلایل این آتش سوزی در دست نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، حبیب الله دبستانی مریوان شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با رسانه های کردستان با اشاره به اینکه در زمان وقوع آتش سوزی نیزارهای تالاب زریبار در این محدوده حضور داشتند، اظهار داشت: امروز همراه کارشناسان اداره شیلات شهرستان در این تالاب مشغول نمونه برداری بودیم که نیزارها را آتش زدند.

کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست افزود: قطعاً عامل انسانی در وقوع این آتش سوزی دخیل است ولی به دلیل بالابودن تراکم نیزارها شناسایی عاملین آتش سوزی کار بسیارسختی است.

وی اضافه کرد: چندین سال گذشته افرادی در این زمینه دستگیر شدند که تعدادی از آنها از اهالی روستاهای اطراف و عده ای هم دچار اختلالات روانی بودند که حکم قضایی برای این مجرمان سه تا ۶ ماه زندان است.

کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست مریوان یادآور شد: تعدادی از این افراد هنوز به اشتباه تصور می کنند که وجود نیزارها تهدیدی برای زریبار است و معتقد به لایه روبی آن هستند و به همین دلیل اقدام به آتش زدن نیزارهای این دریاچه می کنند.

دبستانی تاکید کرد: در این فصل از سال پرنده ها و دیگر جانداران موجود در این تالاب بچه دارند و بی شک هیچ انسان سالمی با آگاهی از این مساله اقدام به آتش زدن نیزارها نمی کند.

وی در ارتباط با وسعت آتش سوزی نیزارهای زریبار گفت: برآورد میزان وسعت آتش سوزی نیاز به کار کارشناسی دارد که در چند روز آینده این کارانجام و نتایج آن اعلام می شود.

کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست مریوان با اشاره به اینکه شرایط اطفای حریق نیزار با جنگل بسیار متفاوت است، اظهار داشت: وقتی نیزارها زرد و خشک باشند به محض آتش زدن آنها در مدت زمان کمی سطح بسیار زیادی دچار آتش سوزی می شود و مهار آن کار بسیار سخت و گاهی غیر ممکنی است.

دبستانی با بیان اینکه ارتفاع آتش در نیزار به ۱۰ متر و حتی بیشتر هم می رسد، اضافه کرد: محوطه نیزارهای تالاب زریبار هم بسیار صعب العبور است که این هم یکی از مشکلات اطفای حریق در این تالاب به شمار می رود.

وی یادآور شد: بارها پیش آمده در حین اطفای حریق نیزارها تا مرز سوخته شدن خودمان هم پیش رفتیم و هر جایی که امکان اطفای حریق وجود داشته با تمام توان خود وارد عمل شدیم.

نیزارهای تالاب بین المللی زریبار مریوان به آتش کشیده شد که کارشناسان عامل انسانی را دلیل این آتش سوزی عنوان می کنند و هنوز آمار دقیقی از میزان سطح دچار حریق بدست نیامده است.