رییس سازمان بهزیستی شهرستان خمینی شهر گفت: از بزرگترین آسیب های اجتماعی در شهرستان خمینی شهر خشونت در خانواده است واین به دلیل عدم آگاهی و شناخت خانواده ها از مسائل اجتماعی است.

داوود ترابی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج خمینی شهر، گفت: امروزه معضل بزرگ آسیب های اجتماعی که دامنگیر بسیاری از خانواده ها وافراد جامعه شده است نیاز به یک برنامه ریزی مستمر و خوب را دارد.

وی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی بر اساس محلات و نوع زندگی مردم در محله ها با یکدیگر تفاوت دارد و ما باید یک شمای کلی از آسیبهای شهرستان خمینی شهرداشته باشیم که این کار بسیار ارزشمند توسط فرماندار محترم شهرستان با تهیه اطلس جغرافیایی و مشخص نمودن مشکلات محله ها کمک شایانی به سازمان بهزیستی شهرستان نموده است.

ترابی با اشاره به نوع آسیب ها که هر شهر و منطقه آسیب مخصوص به خود را دارد، افزود: متاسفانه بر اساس آگاهی نداشتن پایین ترین سطوح جامعه که در اثر کم کاری نهاد های مربوطه است،طبق تحقیقات انجام شده خشونت در خانواده نقش پررنگ تری نسبت به بقیه آسیب ها دارد که نیاز به آموزش مستمر و پیگیر دارد.

وی ادامه داد: بررسی آسیبها ومشکلات و دادن طرح وایده  در روی کاغذ بسیار عالی و کار آسانی است اما جامه عمل به آن پوشاندن از آن بسیار مهمترو کاربردی تر است و مطلب دیگر اینکه دستگاههای مورد نظر  با یکدیگر تعامل و همفکری ندارندچون دغدغه ندارند و همین امر موجب  افزایش این آسیب ها و حل نشدن آن شده است  و باید همه مسئوولان شهرستان دغدغه زندگی بهتر برای خانواده ها وکاهش آسیبها را داشته باشند که در این میان آموزش وپرورش که  چهار پنجم جمعیت دانش آموزان را در بردارد می تواند نقش بسزایی در کاهش آسیبها داشته باشد.

ترابی تشریح کرد:  اگر با همکاری های لازم آموزشهای مورد نیاز خانواده ها که توسط بهزیستی تدوین شده است را به وسیله مربیان زبده به افراد خاصی آموزش دهیم می توانیم در کاهش آسیبها کار مهمی انجام دهیم و آمادگی آن را اعلام می کنم که دوره های تربیت مربی برای مربیان پرورشی در همه رده های تحصیلی از پیش دبستانی تا دانشگاه برگزار کنیم.

رییس سازمان بهزیستی شهرستان خمینی شهر گفت:با پتانسیلی که در سیستم آموزش پرورش وجود دارد و 250مربی پرورشی که در نظام آموزشی شهرستان  مشغول به کار هستند با آموزش دادن مربیان و انتقال این آموخته ها به دانش آموزان و اولیای آنها از بسیاری ازدواجهای ناموفق و مبتلا شدن به آسیب ها مانند خیانت و اعتیاد کمتر می شود.

وی نداشتن شناخت و آگاهی را از مهم ترین مشکلات افراد جامعه دانست و تاکید کرد: اگر آموزش سطح به سطح باشد در سالهای آتی خروجی خوبی خواهیم داشت ودر غیر اینصورت با گردش این سیکل معیوب ممکن است نتیجه مطلوب حاصل نشود.

ترابی افزود: حفظ کردن نسل آینده که حدود 50 هزار نفر هستند وبا خانواده های خود رقم قابل توجهی بدست می آید وبخشی از جامعه هستند کار اصولی و زیر بنایی را می طلبد.

رییس بهزیستی شهرستان خمینی شهر دوره پیش دبستانی را بهترین دوره برای آموزش دادن وفراگیری مسائل مختلف دانست و اذعان کرد: اگر راهکارهایی که در برنامه کاری خود قرار داده ایم با همکاری ارگانهای مربوط عملی شود که در راس آن رجوع به مردم و معتمدین محله ها است  اثر پذیری بهتر و سریعتری دارد .

ترابی ادامه داد: بر همین اساس وقتی نوع آسیب را شناختیم در ادامه کلاسهای آموزشی که برای مردم آن منطقه برگزار می کنیم مناسب با همان مشکل و آسیب است.

وی ایجاد خشونت در خانواده ها را موجب خودکشی فرزندان و فرار آنها از خانه خواند وتوضیح داد: با مداخله اورژانس اجتماعی شاید به طور موقت مشکل خاتمه یابد اما در آخر منجر به مشکلات یاد شده می انجامد.

ترابی هشدار داد: ماهانه 500تلفن به اورژانس اجتماعی بهزیستی می شود که ازبین آن نزدیک به 30مداخله توسط اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی صورت می پذیرد.

رییس بهزیستی شهرستان خمینی شهر در پایان خاطرنشان کرد:  نداشتن سواد فضای رسانه از آسیبهای دیگر است و بسیاری از مشکلات نوجوانان  مانوس  بودن با گوشیهای همراه بدون نظارت خانواده است.