رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر اردبیل گفت: سر درب احداثی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی نه تنها بیانگر هویت معماری این خطه نیست بلکه سیما و منظر بنای تاریخی به یادگار مانده از عصر صفویان را زیر سوال می‌برد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، علیرضا غریبی در جریان بازدید از محوطه شهیدگاه و پیاده راه اسفریس اردبیل اظهار کرد: سردربی که در این مجموعه توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال اجراست هیچ تناسبی با طرح اولیه این بنای تاریخی ندارد و در حقیقت هویت این ابنیه را نیز زیرسوال برده است.

وی خاطرنشان کرد: باید به تناسب این بنای تاریخی به ثبت جهانی رسیده سردرب متناسب با طرح اولیه عملیاتی می‌شد اما آنچه که مجموعه میراث فرهنگی در این زمینه در حال انجام دارد یک حرکت ناموزون و غیرکارشناسی شده است در حالی که بهتر از این می‌توانستند به تناسب طرح اولیه و شرایط بنای مناسب این پروژه را هر چه سریعتر اجرایی و عملیاتی کنند.

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر اردبیل ادامه داد: با توجه به آغاز فصل گردشگری، انتظار عموم همشهریان این است که این محوطه هر چه سریعتر سروسامان پیدا کرده تا با اجرایی شدن سردرب بقعه شیخ‌ صفی‌الدین اردبیلی به تناسب طرح اولیه گردشگرانی که در این منطقه حضور پیدا می‌کنند از محوطه این بنا بازدید کرده و استفاده کنند.

غریبی گفت: میراث فرهنگی در کنار این امر باید نسبت به بازگشایی شهیدگاه اقدام کند تا کاری که شورا و شهرداری در این محدوده انجام داده نمودی عینی و ملموس‌تر پیدا کند.

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد در شرایط کنونی در شهیدگاه یک اقدام ناقص انجام شده و شایسته است هر چه سریعتر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نسبت به تعیین تکلیف این محوطه و ساماندهی و بازگشایی آن اقدامات مطلوب‌تری را انجام دهد.

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر اردبیل تصریح کرد: بازگشایی کامل این محدوده تا ابتدای خیابان اسماعیل بیگ در کنار بهبود عبور و مرور گردشگران و همشهریان می‌تواند جلوه‌ای زیبا به این نقطه از شهر بدهد.

غریبی به وضعیت مبهم و نامشخص سازه‌های فلزی دایر شده در محوطه بنای تاریخی بقعه شیخ صفی‌الدین اشاره کرد و افزود: این سازه آهنی و فلزی نیز تناسبی با ابنیه تاریخی یاد شده ندارد و بهتر است در این زمینه نیز تعیین تکلیف نهایی و قطعی به انجام برسد.

وی با اشاره به استقبال همشهریان و گردشگران در چند ماه اخیر از اجرای پیاده راه اسفریس در میدان عالی قاپوی اردبیل تصریح کرد: پیاده راه اجرا شده به زیبایی و بهبود سیمای شهر در این نطقه بیش از گذشته کمک کرده تا همشهریان و گردشگران با خیال راحت از بقعه شیخ صفی‌الدین و آثار تاریخی و زیبائی‌های این منطقه استفاده کنند.