فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان اظهار داشت: امروز اگر در کردستان آرامش وامنیت داریم و به راحتی مشغول زندگی کردن هستیم ، این امنیت مدیون خون شهداست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، سردار محمدحسین رجبی صبح امروز درآخرین نشست خبری پیش از کنگره ملی 5400 شهید استان کردستان اظهار داشت:بیان خاطرات و رشادت‌های دوران دفاع مقدس، مجاهدت‌های رزمندگان و انتقال مفاهیم ایثارگری و شهادت‌طلبی و انقلابی به نسل جدید با هدف آشنایی با تاریخ خودمان از اهداف برگزاری اجلاسیه‌ها و کنگره‌های شهداست چرا که عدم تکرار و یادآوری، موجب فراموشی می‌شود.

فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان گفت: از زمان برگزاری کنگره شهدای پیشمرگان مسلمان کرد در استان کارهای فرهنگی فاخری انجام شده و رسانه‌ها به خوبی آنها را اطلاع‌رسانی کرده‌اند که من از شماها قدردانی می‌کنم هر چند کارهای ما برای رضایت خداوند و چشم همه‌مان به عنایات خداوند است.

سردار رجبی همچنین گفت: کردستان مفتخر به برگزاری دو کنگره است، کنگره پیشمرگان مسلمان کرد استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان با محوریت شهدای پیشمرگ مسلمان کرد برگزار شد و اکنون نیز در شرف اجلاسیه نهایی کنگره ملی 5400 شهید استان کردستان هستیم.

فرمانده قرارگاه استانی شهید شهرامفر کردستان یادآوری کرد: کار بزرگ شهدا، ایجاد امنیت پایدار استان و کشورمان است که باید هر لحظه شاکر این نعمت باشیم چرا که معصوم می‌فرمایند، امنیت و سلامتی دو نعمت مجهول هستند، و لذا باید برای نعمت امنیت پایدار در کردستان از شهدا قدردانی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر به دوران اوایل انقلاب و ناامنی‌هایی که ضدانقلاب در کردستان برای مردم بوجود آورده بود، فکر کنیم، اهمیت برخورداری از نعمت امنیت پایدار بیشتر برای ما عیان می‌شود.

وی افزود: کنگره ملی 5400  شهید استان کردستان از چند سال پیش در دستور کار قرار گرفت که تا امروز اجلاسیه‌های شهرستانی و اقشار مختلف در این راستا برگزار شده است.

فرمانده قرارگاه استانی شهید شهرامفر کردستان خاطرنشان کرد: تاکنون اجلاسیه 9 شهرستان استان برگزار شده و فردا نیز اجلاسیه شهدای شهرستان مریوان به عنوان آخرین شهرستان استان برگزار خواهد شد.

سردار رجبی اذعان داشت: اجلاسیه نهایی کنگره ملی 5400 شهید استان کردستان سی‌ام ماه جاری در سالن 6 هزار نفری 22 گولان سنندج با حضور شخصیت‌های کشوری، استانی‌، خانواده‌های معظم شاهد و اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.

سردار سلامی سخنران کنگره ملی 5400 شهید استان کردستان

فرمانده قرارگاه استانی شهید شهرامفر کردستان اضافه کرد: ضمن اینکه از تمامی استان‌های کشور در اجلاسیه نهایی کنگره شرکت می‌کنند سردار سلامی فرمانده کل سپاه سخنران اصلی مراسم است. 

وی در ادامه با بیان اینکه اقدامات فرهنگی خاصی از کنگره قبلی تا الان برگزار شده است، افزود: در راستای انجام اقدامات خدماتی، اجتماعی و حمایتی از یک‌هزار و 60 خانواده ضدانقلاب که کشته شده‌اند دلجویی شده است.

فرمانده قرارگاه استانی شهید شهرامفر کردستان خاطرنشان کرد: خیلی از این خانواده مشکلاتی دارند و در نشست‌هایی که با آنها داشتیم جالب‌ترین موضوع این است که راهی که کشته شدگانشان داشتند قبول ندارند.

وی با بیان اینکه این افراد در کنار ابراز علاقه و ارادت به رهبر معظم انقلاب از آنچه فرزند و یا هر عضوی از خانواده‌ آنها در یک مقطع زمانی دچار خطا شده‌اند ابراز بیزاری می‌کنند، گفت: در راستای تاثیرات مثبتی که این نشست‌ها داشته با اصحاب رسانه در آینده نزدیک نشستی برگزار خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: کاشت 200 هزار اصله نهال به نام شهدای مهاجر و انصار استان،  تعهد ساخت یک‌هزار واحد مسکن مددجویی برای مددجویان کمیته امداد را در راستای این کنگره داشتیم که تاکنون 600 واحد آن احداث شده است.

سردار رجبی خاطرنشان کرد: اجرای 7 هزار پروژه محرومیت‌زدایی که 2 هزار پروژه آن مربوط به امسال است و مسوولان را به اجرای این مهم متقاعد کرده‌ایم.

وی افزود: هدف سپاه اجرای پروژه‌های زودبازده مانند تعمیر مسجد، مدرسه، راه و خانه بهداشت که عموما عام‌المنفعه بوده، است.

وی از راه‌اندازی 14 مورد بیمارستان صحرایی در مناطق محروم خبر داد و گفت: در قالب این بیمارستان‌های صحرایی خدمات درمانی به صورت کاملا رایگان در مناطق محروم به نیازمندان و عموم روستائیان ارائه شده است.

به گفته فرمانده سپاه کردستان، اعزام اکیپ‌های پزشکی به روستاهای محروم، 22 هزار و 350 بسته حمایتی، اهدای 500 فقره جهیزیه برای زوج‌ها جوان در مناطق محروم و...از دیگر اقدامات حوزه حمایتی و اجتماعی در قالب کنگره 5400 شهید استان کردستان بوده است.

وی به اقدامات علمی و پژوهشی هم اشاره کرد و گفت: برگزاری 40 نشست تخصصی، 35 مورد پیش‌کنگره، اجلاسیه همایش علمی و پژوهشی در دانشگاه‌ها، برگزاری 20 مورد مسابقات کتابخوانی و 10 مورد فراخوان مقاله با موضوع دفاع مقدس در این راستا انجام گرفته است.

اقدامات تبلیغی،فرهنگی سپاه بیت المقدس کردستان

سردار رجبی اضافه کرد: 80 مستند گزارشی در مورد شهدا و دفاع مقدس، 21 مورد ساخت و نصب المان، سردیس و تندیس شهدا، 15 مورد ساخت و نصب یادمان در ورودی‌ها و مراکز دولتی، 2 هزار مورد نصب تصاویر شهدا در سطح شهرستان‌ها، یک‌هزار و 240 مورد بهره‌گیری از نشریه‌ها و سایت‌های متعدد برای اطلاع‌رسانی، 300 مورد نام‌گذاری معابر به نام شهدا، 25 مورد برگزاری همایش، 56 هزار و 600 دقیقه اخبار و سایر تولیدات در صدا و سیمای استان، اعزام 200 مورد راویان به مدارس و اعزام یک‌هزار و 600 نفر از خانواده شهدا و نیازمندان به مشهد مقدس، برگزاری 80 مورد نشست بصیریتی، 60 مورد برگزاری جشنواره نقاشی و قصه‌نویسی و غیره از دیگر اقدامات انجام گرفته در راستای برگزاری کنگره 5400 شهید استان کردستان بوده است.

وی برگزاری یک‌هزار و 500 یادواره، هزار مورد عطرافشانی مزار شهدا، 10 هزار و 647 مورد دیدار با خانواده شهدا در بازه زمانی چهار سال، برگزاری 40 مورد شب شعر و خاطره، 250 هزار مورد جمع‌آوری اسناد و آثار از دوران دفاع مقدس و یک هزار و 500 مورد تکمیل کتابچه‌های مربوط به شهدا را از دیگر اقدامات انجام‌شده در راستای کنگره ملی 5400 شهید ذکر کرد.