رئیس گنجینه ملی آب ایران گفت: موزه صنعت آب و فاضلاب استان اصفهان باید با نگاه ملی و در شان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، رضا راعی در جریان بازدید از خانه فرهنگ آب اصفهان بیان داشت: موزه صنعت آب و فاضلاب استان اصفهان باید با نگاه ملی و در شان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ایجاد شود چرا اصفهان تنها شهری در کشور است که دارای خانه فرهنگ آب می باشد.

وی بر انتخاب مکانی مناسب برای راه اندازی گنجینه صنعت آبفای استان اصفهان تاکید کرد و گفت: استان اصفهان ظرفیت داشتن موزه تخصصی آب و آبفا را دارد و گنجینه ملی آب ایران  از این حرکت های سازنده فرهنگی حمایت می کند.

راعی گفت: هم اکنون کار احداث موزه یا پارک موزه آب در استان های مرکزی، آذربایجان شرقی(تبریز) و خوزستان در حال انجام است و در شهر شاهرود نیز بخش خصوصی اقدام به راه اندازی موزه آب کرده که 70 درصد آن مربوط به صنعت آب و فاضلاب است.

وی با تاکید بر آموزش مصرف بهینه در خانه فرهنگ آب اعلام کرد:در حال حاضر  اصفهان دارای مرکزی تحت عنوان خانه فرهنگ آب می باشد  انتظار می رود در این مرکز که اقشار مختلف جامعه تحت آموزش مصرف بهینه قرار میگیرند این فعالیت مهم فرهنگی با قوت ادامه یابد و در این راستا موسسه گنجینه ملی آب نهایت همکاری را یا خانه فرهنگ آب در دستور کار قرار می دهد 

راعی تجهیزات و وسایل کمک آموزشی در خانه فرهنگ آب را قابل توجه دانست وعنوان کرد:شواهد حاکی است که در خانه فرهنگ آب با توجه به استقرار تجهیزات کاهنده مصرف و کارگاههای متنوع آموزشی در راستای مصرف بهینه آب این مرکزدر ترویج مصرف بهینه آب موفق عمل می کند

 رئیس گنجینه ملی آب ایران  تاسیس موزه آب را در اصفهان ضروری دانست و خاطر نشان ساخت:با توجه به اینکه بیش از نیم قرن از فعالیت صنعت آب و فاضلاب در اصفهان می گذرد و قدمت صنعت آبفا در اصفهان بیش از سایر نقاط در کشور است به نظر می رسد تاسیس موزه آب در اصفهان بسیار حائز اهمیت  می باشد

وی ادامه داد:تاسیس خانه فرهنگ آب و کارکرد آن  نیز بعنوان الگوی مفید پیرامون ترویج مصر بهینه آب باید  در سطح ملی اطلاع رسانی شود تا از این تجربه سایر استانهای دیگر بهره مند شوند

راعی اعلام کرد: سازمان گنجینه ملی آب نهایت همکاری را با شرکت آبفا در راستای تاسیس موزه آب در اصفهان را در دستور کار قرار می دهد.

 هدف از راه اندازی موزه آبفای استان اصفهان حفظ و نمایش اسناد و پیشرفت های صنعت آب و فاضلاب است

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اصفهان نیز در این بازدید گفت: هدف شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از راه اندازی این موزه، حفظ و نمایش اسناد، مدارک، تجهیزات، دستاوردها و پیشرفت های صنعت آب و فاضلاب در نیم قرن اخیر است.

رئیس گنجینه ملی آب ایران

سید اکبر بنی طباء گفت: با توجه به نقش موزه به عنوان یک واحد فرهنگی آموزشی، این مرکز می تواند نسبت به معرفی آثار و سوابق ارزشمند تاریخی- فنی مهندسی آب کشور و نیز ارائه  پیشرفت های شگرف در شاخه های مختلف مهندسی آب بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در این دوران و ایجاد خودباوری در نسل حاضر و آینده بسیار موثرباشد.

وی افزود: در عین حال آبفای استان اصفهان به دنبال ارائه آموزش های عمومی و تخصصی به  علاقه مندان در کنار بازدید از موزه است.

بنی طباء گفت: به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در صدد استقرار و افتتاح گنجینه و مرکز آموزشی تخصصی نظیر خانه فرهنگ آب در یک مکان وسیع و در دسترس شهروندان است.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به نقش خانه فرهنگ آب در نهادینه کردن مصرف بهینه آب در جامعه پرداخت و اظهار داشت: هم اینک خانه فرهنگ آب اصفهان نقش بارزی  را در امر آموزش مدیریت مصرف  ایفا می کند. درواقع تاسیس خانه فرهنگ آب که در نوع خود در کشور بی نظیر می باشد راهبرد فرهنگسازی را در مسیر واقعی خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه صرفه جویی یکی از عناصر بارز فرهنگی جامعه اصفهان است  گفت: به منظور  پاسداشت آب و فرهنگ سازی مصرف  ،تاسیس و راه اندازی خانه فرهنگ آب را اصفهان دردستور کار قرار دادیم.

 بنی طبا با بیان اینکه از بدو تاسیس خانه فرهنگ آب اقشار مختلف جامعه ازاین مرکزدیدن کردند، گفت: طی سالهای اخیر جمع بسیاری از اساتید دانشگاه، جمعی از فرهنگیان و مدیران دبیرستان  ها، امور بانوان فرمانداری اصفهان ، مدیران فرهنگ سرای شهرداری ، کارکنان آموزش و پرورش استان اصفهان واعضای پایگاههای بسیج  شهر اصفهان و شهرستانها همچنین دانش آموزان در مقاطع مختلف  از خانه فرهنگ بازدید و با روند فعالیتهای آموزشی وکارگاهی مصرف بهینه آب برای چهارمین سال متوالی  آشنا شدند.

وی هر رفتاری که در جامعه صورت می گیرد را باز تاب آموزش و فرهنگ آن جامعه برشمرد و خاطر نشان ساخت: یکی از اهداف خانه فرهنگ آب آموزش راهکارهای مصرف بهینه آب به گروه سنی مختلف بوده و تلاش بر این شده تا با رسوخ در بین دانش آموزان بتوان رعایت  الگوی مصرف و فرهنگ صحیح مصرف آب  را برای این دسته از گروه سنی نهادینه نمود.بنابراین با اقدامات و پیگیری های خانه فرهنگ آب از اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان وسازمان بهزیستی و همچنین با به کارگیری مربیان مجرب هنری زمینه های فرهنگسازی در سنین مهدکودک تا نوجوان دردستور کارقرار دارد.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفا استان اصفهان با اشاره به راه اندازی  کارگاه مدیریت مصرف آب درخانه فرهنگ گفت:کارگاه مدیریت مصرف آب راه اندازی شده تا در این کارگاه بازدید کنندگان به صورت عملی و مستقیم با لوازم و تجهیزات کم مصرف  در محیط منزل و محل کار آشنا شوند و تفاوت مصرف را در شیرآلات قدیمی و شیرآلات کم مصرف مشاهده نمایند.کارگاه مجهز به نمایش اجزاء مختلف مصرف مثل سرویس بهداشتی،حمام، روشویی، آشپزخانه و سایر (باغچه ،کولرهای آبی و گازی، و وسایل آب بر مثل ماشین لباسشویی و ظرفشویی می باشد به این ترتیب مراجعه کنندگان با نحوه صحیح مصرف در بخشهای مختلف آشنا می شوند.