رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بازنگری در تجارت و روابط اقتصادی کشورهای حاشیه خرز ضروری است تا موانع موجود برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، غلامحسین شافعی در هیجدهمین اجلاسیه اتاق های بازرگانی حاشیه دریای خزر اظهار داشت: با توجه به توان تولید و تجارت در منطقه اما مشاهده می شود نیاز کشورها و مردم حاشیه دریای خزر در جای دیگر تامین می شود که نیاز است ارتباطات تجاری و اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر محکم تر باشد.

وی ادامه داد: در کشورهای حاشیه درای خزر باید از تجارت کالا به کالا عبور کنیم و به سمت تجارت سرمایه ای پیش رویم و این نیاز مند افزایش همکاری اقتصادی و تجاری میان کشورها است.

شافعی تاکید کرد: سرمایه گذاری های مشترک، ایجاد مناطق آزاد تجاری و تاسیس بانک مشترک  می تواند اولین گام ها برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری میان کشورهای حاشیه دریای خزر باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: این اجلاس و همکاری اقتصادی با کشورهای همسایه را مثبت ارزیابی می کنیم و می تواند در شرایط فعلی کارنامه اقتصادی کشور را با تغییر روبرو کند.

وی گفت: 250 میلیون نفر جمعیت در کشورهای حاشیه دریای خزر زندگی می کنند و گردش تجاری 700 میلیارد دلاری  دارند اما همه این رقم در کشورهای حاشیه دریای خزر هزینه نمی شود و بیرون از منطقه صورت می گیرد که نیاز است در این اجلاسیه برای این موضوع برنامه ریزی اساسی صورت گیرد.

شافعی با اشاره به احیای جاده ابریشم بیان داشت: بزرگ ترین اتفاق حال حاضر و آینده آسیا و دریای خزر احیای جاده ابریشم است که به سرعت در حال انجام است و تا کنون  نیز ۶۷ کشور به احیای این کریدور تجاری پیوسته‌اند.