مدیر عامل شرکت گاز کردستان از اجرایی شدن فاز اول سامانه مانیتورینگ شرکت گاز در استان کردستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، احمد فعله گری  در گفت و گو با خبرنگاران استان اظهار داشت: فاز اول این طرح در ۲۶ ایستگاه CGS (تقلیل فشار گاز ورودی شهرها)، ۵۲ جایگاه سی ان جی و سه واحد صنعتی عمده پر مصرف شامل نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج، پتروشیمی و سیمان کردستان اجرا شد.

وی با بیان اینکه برای اجرای فاز اول این طرح ۴۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شد، افزود: طرح‌های ذکر شده براساس آخرین استانداردها و دستورالعمل‌های شرکت ملی گاز ایران عملیاتی شده است.

مدیر عامل شرکت گاز کردستان اضافه کرد: در فاز اول ۸۱ ایستگاه مانیتورینگ شد که با اجرای این سیستم توزیع حدود ۹۹، ۵ درصد گاز ورودی استان به صورت لحظه‌ای قابل کنترل است.

فعله گری یادآور شد: سامانه مانتیورینگ با هدف افزایش نظارت بر توزیع بهینه گاز طبیعی، کنترل لحظه‌ای فشار و دما طراحی و اجرا شده و باعث می‌شود که به صورت آنی پارامترهای مؤثر بر روند ارسال گاز به مناطق دور دست استان رصد شود.

وی با بیان اینکه طرح اجرای سامانه مانیتورینگ شرکت گاز در سه فاز انجام می‌گیرد، تاکید کرد: فاز دوم سامانه مانیتورینگ شامل ۹۱ ایستگاه صنعتی پرمصرف استان می‌شود که پس از انجام مراحل مطالعاتی و طراحی در دست اقدام بوده و امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده در سال ۱۳۹۹ به بهره برداری برسد.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان گفت: جایگاه‌های CNG با استفاده از تجهیزات مانیتورینگ آنلاین، تحت کنترل و نظارت واحدهای بهره برداری و اندازه گیری شرکت گاز قرار گرفته‌اند که این موضوع می‌تواند نقش مهمی در رصد کردن مقدار گاز ورودی و مصارف این جایگاه‌ها داشته باشد.

فعله گری اظهار داشت: این سامانه ضمن تولید یک بانک اطلاعات مستقل و قابل اطمینان از داده‌های اندازه گیری شده در ایستگاه‌های گاز، امکان بازیابی داده‌های ایستگاه پس از قطع و وصل بستر ارتباطی، امکان گزارش گیری مختلف و اعلام عملکرد صحیح کنتور در ایستگاه را دارد.

وی اضافه کرد: سیستم مانیتورینگ مجهز به سامانه اعلام هشدار در خصوص پارامترهای حیاتی در ایستگاه است که به صورت ثبت آنلاین و پیام کوتاه برای مسئولان مرتبط ارسال می‌شود.

مدیر عامل شرکت گاز کردستان به اجرای فاز اول سامانه مانیتورینگ در ایستگاه های پر مصرف استان اشاره کرد و گفت: فاز ۲ این طرح نیز بزودی در ۹۱ واحد صنعتی پر مصرف اجرا می شود.