شهردار اردبیل گفت: تاکنون طرح تفکیک زباله از مبدا به رغم اعلام علاقمندی برخی شرکت‌ها و مجموعه‌های سرمایه‌گذاری به نتیجه نرسیده و ما از این به بعد باید با اولویت منافع مردم و شهر از فرصت‌سوزی‌ها پرهیز کرده و به سمت مصالح و تامین منافع شهر و شهروندان و تعیین تکلیف نهایی در این حوزه حرکت کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، حمید لطف‌اللهیان  امروز در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون طرح تفکیک زباله از مبدا به رغم اعلام علاقمندی برخی شرکت‌ها و مجموعه‌های سرمایه‌گذاری به نتیجه نرسیده و ما از این به بعد باید با اولویت منافع مردم و شهر از فرصت‌سوزی‌ها پرهیز کرده و به سمت مصالح و تامین منافع شهر و شهروندان و تعیین تکلیف نهایی در این حوزه حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: قبل از سال 94 و در برخی اقدامات غیرکارشناسی قراردادهایی با هدف تولید برق و کمپوست از زباله در شهر اردبیل منعقد شده بود که نه تنها این پروژه‌ها به سرانجام نرسید بلکه ما بعد از سال‌ها درگیری و اختلاف نظر با سرمایه‌گذاران موفق به تعیین تکلیف آنها شدیم.

شهردار اردبیل گفت: به رغم آنکه در سال‌های گذشته و در قالب طرح‌های پیشنهادی تولید برق، کمپوست و ... از زباله قصد مدیریت در این حوزه بوده است اما دیگر نمی‌خواهیم در این باب گرفتار فرصت‌سوزی شویم.

تاکید وزارت کشور و استانداری اردبیل برای تعیین تکلیف موضوع پسماند

لطف‌اللهیان به تاکید وزارت کشور و استانداری اردبیل برای تعیین تکلیف موضوع پسماند و بازیافت زباله در مراکز استان‌ها اشاره کرد و افزود: ما اخیرا با یک شرکت سرمایه‌گذار با هدف تولید زغال  به توافق اولیه رسیدیم ولی هنوز عقد قرارداد انجام نشده و قطعا با توافق نهایی سعی خواهیم کرد این کار را با مشارکت سرمایه‌گذار به انجام برسانیم.

وی ادامه داد: هم راستا با این کار و در یک حرکت نوآورانه و دانش بنیان عده‌ای جوان خوشفکر اقدام به تهیه اپلیکیشنی کردند تا با همکاری خود مردم عملیات تفکیک زباله از منازل شروع شود.

شهردار اردبیل گفت: قرار است در قالب این برنامه جامع 200 تا 300 نفر زباله گردی که در سطح شهر از این محل امرار معاش می‌کنند سروسامان یافته و خود آنها در قبال دریافت زباله خشک از شهروندان نسبت به تامین هزینه و درآمدزایی از این محل اقدام کنند.

لطف‌اللهیان اضافه کرد: این شرکت دانش بنیان مجوز خود را از یک نهاد دیگر دریافت کرده و همچون شرکت اسنپ فعالیت خود را انجام داده و در حوزه تفکیک زباله از مبدا و انتقال زباله خشک به محل مورد نظر برنامه‌ریزی خواهد کرد.