معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان ضمن تاکید بر این موضوع که استانداردی به عنوان استاندارد تخلیه پساب به دریا وجود ندارد، گفت: از نظر ما پساب بندرعباس منطبق بر استاندارد است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، پس از درج گزارشی از سوی خبرگزاری موج هرمزگان و ابراز گلایه نسبت به بدعهدی حاکمیت استانی در الزام صنایع و شهرداری بندرعباس به خرید پساب تولیدی تصفیه خانه بندرعباس پس از تفاهم نامه امضا شده در استانداری هرمزگان، معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان خواستار مصاحبه و شفاف سازی در این باره شد که خلاصه‌ای از این گفت و گوی اختصاصی را در ادامه با هم می خوانیم.

ورود پساب به دریا امری عادی است

«رضا مدرس» در ابتدا به تعریف پساب برای روشن سازی موضوع پرداخت و گفت: پساب آن چیزی است که بعد از فرآیند تصفیه فاضلاب خام صورت می گیرد و ما همیشه شاهد پساب هستیم و راه دفع آن  زمین، رودخانه و یا از طریق دریا است؛ پس ورود پساب به دریا امری عادی است.

فاضلاب بندرعباس یک روزه حل نمی‌شود

وی درباره موضوع تصفیه خانه بندرعباس نیز چنین اظهار داشت: در قرارداد بیع متقابل 80 هزار مترمکعب فاضلاب را به سرمایه گذار تصفیه خانه واگذار کردیم؛ اما بعد از تصفیه و رسیدن به پساب قرارداد فروش آن مسکوت ماند.

معاون عمرانی استاندار هرمزگان در واکنش به چرایی به سرانجام نرسیدن فاضلاب بندرعباس، بیان داشت: چالش پساب یک روزه و یک ماهه حل نمی شود و این چالشی است که 20 سال وجود داشته است.

اقدامات حاکمیت استان

مدرس درباره اقدامات اجرایی بخش حاکمیتی اضافه کرد: بعد از رسیدن به جمع بندی نهایی در این باره، بخشی از پساب را به صنایع واگذار کردیم و کلیات آن را پذیرفتیم و هزینه های آن را هم پرداخت و بخشی از پساب را هم به شهرداری بندرعباس برای فرآیند آبیاری فضای سبز واگذار کردیم و اعتباراتی را هم برای این امر در نظر گرفتیم.

نگرانی خریداران پساب

وی افزود: نگرانی خریداران از جمله شهرداری بندرعباس و صنایع که تفاهم کرده بودند پساب را خریداری کنند، این است که میزان پساب منتقل شده از چه حد کیفیتی برخوردار است.

مدرس تصریح کرد: در این شرایط این که پساب چگونه و کی باید تحویل خریداران شود و سرمایه گذار چه خدماتی در انتقال آن ارائه می‌کند، موضوعی است که معاونت عمرانی استانداری در آن ورود نخواهد کرد.

تفاهم انجام شده

وی درباره وضعیت فعلی بیان داشت: موضوع پساب تعیین تکلیف شده است و 26 تیر ماه زمان واگذاری خطوط است؛ فروش 500 لیتر بر ثانیه پساب تصفیه شده به صنایع غرب بندرعباس و 200 لیتر بر ثانیه آن به شهرداری این شهرستان در جلسه ای با حضور سرمایه گذار تصفیه پساب بندرعباس و نمایندگانی از سوی صنایع و شهرداری  تصویب شده است.

وی در پاسخ به زمان تعیین شده برای به سرانجام رسیدن موضوع پساب بندرعباس نیز گفت: در سال 1392 استفاده از پساب تولیدی قرار بوده که به جمع بندی برسد و اکنون نیز همچنان نیاز به اقدامات دوسویه است.

دو صنعت مشخص

وی بدون این که نامی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس و صبا فولاد ببرد، اظهار داشت: دو صنعت مشخص توافق کردند که چه زمان و با چه استانداردی این پساب را تحویل بگیرند و باید تاکید داشته باشم که در این شرایط سلامت مردم از هرچیزی مهمتر است .

مدرس اضافه کرد: مهمترین نکته این است که آنچه تحت عنوان پساب تولید می شود رنکینک استاندارد را داشته باشد و ما به عنوان حاکمیت بتوانیم تصفیه‌خانه‌ها را توسعه دهیم .

پساب استاندارد بندرعباس

وی درباره استاندار محیط زیستی تخلیه پساب به دریا تصریح کرد: در هیچ جایی از استاندارد تخلیه‌ی پساب به دریا صحبت نشده؛ ولی ما با محیط زیست توافق کردیم و خواستیم فرآیند تصفیه ی پساب به دریا همان استانداردی باشد که برای آب شیرین کن ها در نظر گرفتند و مردم برای شرب استفاده می‌کنند.

معاون عمرانی استاندار هرمزگان تاکید کرد: از نظر ما فرآیند تصفیه پساب فاضلاب شهر بندر عباس منطبق بر استاندارد است.

میزان پیشرفت پروژه

وی ادامه داد: با ورود فاضلاب هم کار تصفیه را پیش می بریم و هم در کنار آن تعمیرات را انجام می دهیم و از یک سال گذشته تا امسال روند پیشرفت 70 تا 80 درصدی را شاهد بوده‌ایم  و به دنبال رساندن کیفیت آن در حد روان آب های مانند آب رودخانه ها و رها سازی آن در دریا هستیم.

مدرس در پایان گفت: تصفیه خانه فعلی بندرعباس در حال بازسازی است و همزمان با عملیات بازسازی و بهسازی فعالیت خود را نیز انجام می دهد و افزایش 70 درصدی کیفیت پساب بندرعباس را در پی داشته که این امر از اولویت های ما در بهسازی این تصفیه خانه بوده است.