رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه سالانه ۹۷ هزارنفر در ایران براثر پرفشاری خون جان خود را از دست می دهند، گفت: به همین منظور کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در کشور تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، طاهره چنگیز در دومین کارگروه سلامت و امنیت غذایی اصفهان بیان کرد: در حال حاضر ۴۰ درصد مردم از بیماری پرفشاری خون خود اطلاعی ندارند و سالانه ۹۷ هزارنفر در ایران براثر پرفشاری خون جان خود را از دست می دهند.

وی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی درست و شناساندن خطرات و آسیب های پرفشاری خون به عامه جامعه از سوی جراید و رسانه ها و راه اندازی کمپین های اطلاع رسانی تصریح نمود: از تمامی افراد بالای ۳۰ سال می خواهیم نسبت به گرفتن اندازه فشارخون خود حساس باشند و با ثبت آن در سامانه سلامت به بسیج ملی کنترل فشارخون بپیوندند.

چنگیز افزود: در اجرای این طرح شناسایی و غربالگری مبتلایان به پرفشاری خون بالا از سه طریق خود مراقبتی، پایگاه های سلامت و سامانه سیب انجام می شود.

وی گفت: در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، هم اکنون حدود ۶۰۰ نفر در هزار و ۱۰۰ مرکز بهداشتی، بعد از عید سعید فطر به همراه نیروهای ۱۸۳ مرکز سیار در استان اصفهان در مناطق پرتردد به شناسایی و غربالگری بیماران می پردازند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزایش آگاهی جامعه به بیماری فشارخون بالا، پیامدهای خطرناک آن و ارائه مسائل خودمراقبتی در قبال این بیماری را از اهداف این طرح ملی بیان کرد و افزود: مردم با ورود به سایت salamat.gov.ir می توانند فشارخون خود را ثبت کنند.

جمعیت بالای 30دسال هدف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

چنگیز ادامه داد: جمعیت بیش از ۳۰ سال استان که دو میلیون و ۴۰۰ هزارنفر است هدف طرح بسیج ملی کنترل فشارخون است و پیش بینی می شود در این مرحله ۲۵۰ هزارنفر که به بیماری فشارخون مبتلا هستند شناسایی و برای کنترل و درمان به پزشک معرفی شوند.

وی از  اجرای طرح غربالگری پرفشاری خون برای زنان باردار و بیماران کلیوی در تمامی سنین خبر داد و افزود: مأموریت کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان فراتر از بیماریابی، درمان، مراقبت و پیگیری بیماران پرفشاری خون است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از مأموریت های کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان اصفهان را شناسایی عوامل خطرساز منجر به فشار خون بالا عنوان و اضافه کرد: عوامل محیطی و رفتاری مانند مصرف بیش از حد نمک، اضطراب و کم تحرکی از جمله این عوامل است.