معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشاورزان شهرستان کوثر نسبت به کشت گوجه فرنگی اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، عباس کشاورز در سفر به استان اردبیل در بازدید از مزارع شهرستان کوثر گفت: به کشاورزان منطقه توصیه می شود با رعایت اصل عرضه و تقاضا نسبت به کشت گوجه فرنگی اقدام نمایند و از کشت بی رویه خودداری کنند.

وی افزود: از آنجایی که دولت حق دخالت در کاشت و عرضه و خرید محصولات کشاورزی ندارد لذا به کشاورزان پیشنهاد می شود با در نظر گرفتن بازار مصرف و میزان فروش اقدام به کشت گوجه فرنگی نمایند و از کشت بی رویه اجتناب نمایند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از کشاورزان شهرستان کوثر خواست که الگوی کشت را رعایت نموده و بجای کشت برنج در منطقه اقدام به کشت بادام زمینی و محصول کینوا نمایند که هم نیاز آبی کمتری نسبت به برنج داشته و هم از لحاظ اقتصادی با آن برابری می کند که در آن صورت هم مصالح و اقتصاد کشاورز و هم مصالح ملی تامین می شود.

کشاورز همچنین با اشاره به کشت بی رویه سیر در منطقه مغان، یادآور شد: علی رغم تاکید مسؤولان جهاد کشاورزی استان اردبیل مبنی بر خودداری از کشت بی رویه این محصول ، متاسفانه شاهد افزایش کاشت این محصول بدون در نظر گرفتن بازار مصرف بودیم که باعث افت شدید قیمت و نارضایتی و ضرر و زیان برای کشاورزان را به همراه داشته است.

وی همچنین از کشاورزان خواست که به هیچ وجه زمین های خود را به آیش نگذارند و هرساله کشت نمایند چون آیش گذاشتن فرسایش خاک منجر شده و هم بدلیل عدم کاشت محصول برای کشاورز از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به طغیان ملخ در منطقه مغان اشاره کرده و بیان داشت: خوشبختانه با درایت بموقع و موثر و واکنش سریع مسؤولان سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با همکاری برخی دستگاه های ذیربط این آفت خطرناک به موقع کنترل شد و از افزایش خسارت های احتمالی جلوگیری بعمل آمد که این همت و تلاش بی وقفه در مهار این آفت قابل تحسین می‌باشد.

کشاورز در پایان ضمن توصیه های کارشناسی در خصوص کاشت محصولات زراعی و رعایت الگوی کشت و تاکید بر توسعه آبیاری مدرن از اهتمام کارشناسان جهاد کشاورزی در خصوص ترویج دانش کشاورزی که در رونق تولید نقش اساسی دارد قدردانی کرد.