عصر روز یکم خرداد جلسه ی نقد و بررسی مجموعه شعر تازه محمد ذوالفقاری، شاعر بندرعباسی با حضور جمعی از علاقمندان شعر و ادب در کتابخانه آل محمد(ص) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، عصر روز یکم خرداد جلسه ی نقد و بررسی «خانه مشهدی صفر بنا» مجموعه شعر تازه محمد ذوالفقاری، شاعر بندرعباسی با حضور جمعی از علاقمندان شعر و ادب در کتابخانه آل محمد(ص) برگزار شد.

در این جلسه محمد حسن مرتجا و یداله شهرجو به عنوان منتقد، پیرامون این کتاب تازه چاپ شده سخنرانی کردند.

جلسه نقد و بررسی مجموعه شعر تازه محمد ذوالفقاری در میناب4

کشف و شهودی از جنس آشنازدایی

یداله شهرجو، شاعر و منتقد هرمزگانی به عنوان سخنران اول این مراسم با اشاره به اینکه این کتاب سومین مجموعه شعر محمد ذوالفقاری است به عنوان و نام این کتاب پرداخت و آن را عنوانی غافگیر کننده برای مخاطب دانستند که مانند یک درِ گشوده ما را به دنیای ساده­‌ی این مجموعه وارد می­‌کند.

شهرجو اضافه کرد: شعر ذوالفقاری نه‌تنها در این مجموعه، بلکه در سایر کتاب‌هایش نیز شعری ساده و بی­‌پیرایه است؛ همان­گونه که در رفتار و شیوه­‌ی سلوک او نیز سادگی و بی­‌غل و غش بودن مشهود است.

وی بابیان اینکه باید توجه داشت که این سادگی ما را با شعری ساده و دم­ دستی روبرو نمی­‌کند، گفت: مقصود از سادگی، ساز و کار شاعر در برخورد با زبان، شیوه بیان و گاهی محتوا است.

این شاعر هرمزگانی ادامه داد: سادگی در شعر ذوالفقاری با شیوه‌ای منحصر به خود او به‌کار گرفته می شود؛ او با استفاده از همین کارکرد به سراغ مضامین سخت و لایه­‌های تودرتوی زندگی انسان معاصر رفته، آن را از قصر عاج به زیر می‌کشد و با روایتی تازه در برابر مخاطب می‌گذارد.

شهرجو در پایان گفت: از این منظر سادگی در بیشتر فضاهای شعر ذوالفقاری کشف و شهودی است که بر مبنای آشنایی زدایی اتفاق می­‌افتد؛ این­گونه است که او می تواند مخاطب را با ترکیبی از نام‌های متفاوت، به ناگهان غافلگیر کند.

جلسه نقد و بررسی مجموعه شعر تازه محمد ذوالفقاری در میناب

استفاده از تکیه کلام و ترکیب‌های رندانه

در ادامه‌ی این جلسه محمد حسن مرتجا  شاعر شناخته شده کشور و ساکن شهرستان سیرجان درباره این مجموعه شعر گفت: عنوان این مجموعه شعر نشان از تلاش شاعر برای بیان جزییات و همچنین تلاش برای دیدن جهان از زاویه‌ای دیگر  است.

مرتجا در ادامه به جریان شناسی شعر معاصر از  نیما تا دهه ی هفتاد پرداخت و گفت:  سمت و سوی شاعر برای خلق جهانی متفاوت حاصل طبیعی تغییرات رخ داده در ادبیات و شعر امروز است.

این منتقد ادامه داد: توجه به ترکیبات رندانه و تکیه کلام های خاص از خصوصیات بارز مجموعه شعر مشهدی صفر بنا و شعر ذوالفقاری است.

جلسه نقد و بررسی مجموعه شعر تازه محمد ذوالفقاری در میناب3

به گزارش موج موسی بندری شاعر شناخته شده هرمزگانی نیز  در این مراسم  ضمن تبریک به ذوالفقاری برای چاپ مجموعه تازه اش برای حاضران شعرخوانی کرد.

جلسه نقد و بررسی مجموعه شعر تازه محمد ذوالفقاری در میناب5

گفتنی است که بخش پایانی این برنامه با حضور شاعر مجموعه و شعرخوانی او برای حاضرین همراه بود.