مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از راه اندازی کمپین اطلاع رسانی بسیج ملی کنترل فشارخون در اصفهان از 27 اردیبهشت ماه همزمان با سراسر کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، مهشید احمدیان با اشاره به اینکه از 27 اردیبهشت ماه همزمان با سراسر کشور، کمپین اطلاع رسانی بسیج ملی کنترل فشارخون در اصفهان راه‌اندازی می‌شود، گفت: از 17 خردادماه و بعد از عید فطر، 183 پایگاه ثابت به صورت چادر در سطح استان اصفهان به منظور شناسایی و غربالگری پرفشاری خون ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: این پایگاه‌ها تا 15 تیرماه در مناطق پرتردد استان اصفهان مستقر است و علاوه بر آن تیم‌های سیار نیز برای شناسایی کارگران مبتلا به پرفشاری خون به کارخانه جات و اصناف اعزام می‌شود.

احمدیان در خصوص اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در اصفهان اظهار داشت: در قالب  اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا،  2 میلیون نفر مبتلای جدید به این بیماری در کشور باید شناسایی شوند.

وی افزود: در قالب اجرای این طرح 50 درصد افراد بالای 30 سال در کشور تحت غربالگری قرار می‌گیرند.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: همچنین افراد در منازل فشارخون خود را اندازه گیری کنند و اگر روی 140 به 90 و بیشتر بود نشان از پرفشاری خون بالا است که می‌توانند وارد سامانه سلامت شوند و با ثبت فشارخون خود در طرح ملی بسیج کنترل فشار خون شرکت کنند.

احمدیان خاطرنشان کرد: در صورتی که در طرح غربالگری مبتلایان جدید به پرفشاری خون شناسایی شدند، اما پیگیر درمان خود نشدند به آنها تماس گرفته می‌شود و از سوی پایگاه سلامت پیگیر درمان آنها می‌شویم.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: بالاترین مرگ و میر در جامعه بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی است که زمینه ابتلا به این بیماری، پرفشاری خون است.