محمود رضا مرادی در شورای سلامت کرمانشاه گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه حائز رتبه یک کشوری در تدوین سند جامع سلامت است و در این راستا بیش از 950 هزار نفر از بالای 30 سال کرمانشاهی تحت پوشش غربالگری فشارخون قرار می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افراد بالای 30 سال استان را جامعه هدف طرح غربالگری فشارخون عنوان کرد و ابراز داشت: بیش از 950 هزار نفر از جمعیت کرمانشاه افراد بالای 30 سال هستند و در طرح غربالگری فشارخون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سعی می‌کند که 100 درصد این افراد را تحت پوشش قرار دهد.

وی شروع طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کرمانشاه را 27 اردیبهشت‌ماه سال جاری عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: طرح ملی غربالگری فشارخون طی دو مرحله از 27 اردیبهشت تا 15 تیرماه در سطح استان کرمانشاه اجرا می‌شود که مرحله اول آن آموزش و اطلاع‌رسانی در مدارس و مراکز آموزشی مورد هدف هستند و مرحله دوم آن طرح به‌صورت عملی در بین اقشار مختلف مردم اجرایی می‌گردد.

مرادی فشارخون بالا را یک عارضه شایع، بی علامت و بسیاری بیماری‌های ناتوان‌کننده در جامعه معرفی کرد و اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های علمی انجام‌شده علت شایع سکته‌های قلبی و مغزی در دنیا فشارخون بالا است و این امر نشان از ضرورت دوچندان کنترل این عارضه دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به ابتلای یک‌سوم افراد جامعه به فشارخون بالا، اعلام داشت: ۶۰ درصد بیماران مبتلابه فشارخون بالا از بیماری خود اطلاع ندارند و از ۴۰ درصد بیماران مطلع نیز تنها نیمی از آن‌ها برای کنترل فشارخون دارو مصرف می‌کنند و از این تعداد نیز تنها ۲۰ درصد فشارخون کنترل‌شده دارند.

مرادی از تدوین سند پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر در وزارت بهداشت خبر داد و افزود: در بخشی از این سند چهار هدف تعریف‌شده که طی آن شیوع فشارخون باید تا 25 درصد و مصرف نمک تا 30 درصد کاهش داده‌شده و همچنین باید ۸۰ درصد جمعیت دسترسی به تکنولوژی‌های تشخیصی فشارخون داشته و ۷۰ درصد بتوانند از داروهای کنترل فشارخون استفاده کنند.