موج
کدخبر : ۲۷۸۳۸۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-278382

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: مصرف روزنه 2300 میلی‌گرمی معادل (3/2 گرم) بیشترین میزان قابل‌قبول نمک برای کنترل فشارخون بالاست.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، شهریار مستوفی در خصوص کاهش مصرف نمک و ارتباط مستقیم آن در مقابله با خطر ابتلا به فشارخون، ابراز داشت: مصرف روزنه 2300 میلی‌گرمی معادل (3/2 گرم) بیشترین میزان قابل‌قبول نمک برای کنترل فشارخون بالاست، هرچند امروزه از سوی بسیاری از سازمان‌های سلامت مصرف روزانه 1500 میلی‌گرمی نمک را بسیار مؤثرتر در کنترل فشارخون می‌دانند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم در کاهش بیماری‌های قلبی عروقی و فشارخون کاهش ده‌درصدی نمک در فرمولاسیون مواد غذایی است که توسط سازمان غذا و دارو انجام‌شده است.

وی گفت: فشارخون بالا یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در جهان و در کشور ما است، به‌طوری‌که این عامل مهم‌ترین عامل خطر وقوع بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور بوده که 40 درصد مرگ‌ومیرها را سالیانه به خود اختصاص می دهد.

دکتر مستوفی خاطرنشان ساخت: حذف نمکدان در سفره خانوار می تواند در کاهش میزان مصرف نمک و متعاقب آن کاهش بیماری‌های قلبی و عروق و فشارخون بسیار مؤثر واقع شود.

وی بابیان اینکه سالانه 100 هزار مورد مرگ در کشور به دلیل فشارخون بالا اتفاق می‌افتد گفت: متأسفانه 40 درصد جمعیت کشور که فشارخون بالا دارند از بیماری خود مطلع نیستند و درحالی‌که مهم‌ترین علت ابتلا به فشارخون در افراد مصرف نمک زیاد است که متأسفانه میزان مصرف نمک در کشور بسیار بیشتر از میزان مطلوب و میانگین جهانی است.

دکتر مستوفی خاطرنشان ساخت:

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان غذا و دارو کاهش 10 درصد نمک در فرمولاسیون مواد غذایی و آشامیدنی با اولویت فرآورده‌های پرمصرف و پرخطر در راستای کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و فشارخون است.

مستوفی افزود: به مردم عزیز توصیه می‌شود در هنگام خرید مواد غذایی به چراغ راهنمای تغذیه‌ای درج‌شده بر محصولات توجه کنند، به بیمارانی که مبتلابه فشارخون بالا هستند اکیداً توصیه می‌شود حتماً در انتخاب خود, فرآورده‌هایی را انتخاب نمایند که در چراغ راهنمای تغذیه‌ای درج‌شده بر آن‌ها میزان نمک آن سبزرنگ است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها