موضوع فاضلاب شهر بندرعباس علی‌رغم این‌که همواره یکی از دغدغه‌های مردم هرمزگان بوده است؛ اما هنوز با استانداردهای زیست‌محیطی فاصله‌ی بسیاری دارد و تغییر شرایط آب و هوایی سبب ایجاد اختلال شدید در آن می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، موضوع فاضلاب شهر بندرعباس علی‌رغم این‌که همواره یکی از دغدغه‌های مردم هرمزگان بوده است؛ اما هنوز با استانداردهای زیست‌محیطی فاصله‌ی بسیاری دارد و تغییر شرایط آب و هوایی سبب ایجاد اختلال شدید در آن می‌شود. در این شرایط به نظر می‌رسد که عزمی جدی برای حل این معضل اساسی نیاز است و باید استاندار، شهردار بندرعباس، شورای شهر، مدیران آبفای استان و مردم برای تحقق این مطالبه‌ی عمومی در یک راستا عمل کنند تا نتیجه‌ی مطلوب حاصل شود.

نوروز صیاد و فاضلاب -هرمزگان

وعده‌های فریدون همتی و حافظه مردم بندرعباس

«فریدون همتی» استاندار هرمزگان در بدو ورود به ساختمان سفید استانداری در نطقی آتشین به موضوع ورود فاضلاب به دریا پرداخت و سیستم فاضلاب شهر بندرعباس را ناکارآمد خواند و خواستار اصلاح هر چه سریع‌تر این سیستم شد؛ اما با گذشت نزدیک به دو سال از تصدی این پست حمایتی عملی در راستای حل این معضل از وی ندیده‌ایم. آقای استاندار باید در نظر داشته باشند که اگرچه حافظه‌ی تاریخی مردم هرمزگان ممکن است بدرستی تداعی نطق ها را ننماید، اما آرشیو رسانه‌ها را نمی‌توان از بین برد.

البته همتی چندی پیش تصویب خرید تضمینی پساب تصفیه‌شده شهر بندرعباس که برای نخستین بار قرار است اجرایی شود را اتفاقی بزرگ خوانده و گفت: از پساب تصفیه‌شده فاضلاب بندرعباس در راستای آبیاری فضای سبز این شهر و همچنین برای تأمین نیاز واحدهای صنعتی غرب بندرعباس استفاده خواهد شد.

اما مردم بندرعباس دیگر از فعل‌های «می‌شود» و «خواهد شد» خسته شده‌اند و تنها اقدامات عملی آن‌ها را راضی می‌کند نه نطق‌های پشت تریبون.

نوروز صیاد و فاضلاب -هرمزگان

متولی فاضلاب بندرعباس

در هر منطقه شرکت آب و فاضلاب متصدی ساماندهی موضوع فاضلاب است و کاملاً منطقی است که مطالبه‌های عمومی به سمت این شرکت روانه شود. بااین‌حال از شواهد چنین برمی‌آید که در چند سال اخیر تمرکز شرکت آب و فاضلاب هرمزگان بر مسائلی غیر از فاضلاب شهر بندرعباس بوده و اقدامات بنیادی برای حل این معضل صورت نپذیرفته است. البته از زاویه‌ای دیگر نیز می‌توان این موضوع را مورد بررسی قرارداد چراکه هیچ‌گاه یک دست صدا ندارد و در صورت عدم همراهی سایر دستگاه‌ها کار به‌پیش نخواهد رفت.

نوروز صیاد و فاضلاب -هرمزگان

حساسیت به‌حق دادگستری هرمزگان و چند سؤال حساس!

بعد از سال‌ها انتظار رکن قضایی استان نیز به موضوع فاضلاب ورود کرد و ضرب‌الاجل دوماهه رئیس‌کل دادگستری هرمزگان برای ساماندهی فاضلاب بندرعباس صادر شد و پای «امین قصمی» مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان را به دادگستری باز کرد.

حجت الاسلام و المسلمین «محمدصادق اکبری» در این رابطه بیان کرد: مجموعه دادگستری هرمزگان تمام سعی و تلاش خود را به کار می‌گیرد تا معضل ورود پساب فاضلاب به دریا و دیگر مشکلات موجود، رفع و به مطالبات مردمی پاسخ داده شود چراکه خورها و نوار ساحلی شهر بندرعباس فرصت بسیار مناسبی برای رونق گردشگری است، دستگاه‌های متولی باید برای رفع مشکلات این بخش برنامه‌ریزی کنند و در صورت بی‌توجهی با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

وی گفت: عزم مجموعه قضایی استان هرمزگان حمایت از مدیران ساعی و برخورد قانونی با کسانی است که بی‌دلیل در اجرای امور تعلل می‌کنند.

بااین‌حال سؤال این است که مگر شهرداری و نواحی نظامی بندرعباس نیز در بروز این آلودگی‌ها دخیل نبوده‌اند؛ چرا پای آن‌ها به ماجرا کشیده نمی‌شود!؟

آیا با مطالبه‌ی همه‌جانبه حصول نتیجه راحت‌تر نخواهد بود!؟

مراسم نوروز صیاد در بندرعباس

منتظر اقدام عملی

قصمی نیز چندی پیش با تأکید بر لزوم ساماندهی فاضلاب و پساب بندرعباس، بیان داشت: شرکت آب و فاضلاب با هماهنگی استانداری و اداره کل محیط‌زیست استان هرمزگان، کارگروه مشترکی را به‌منظور نظارت بر عملیات بازسازی تصفیه‌خانه فاضلاب بندرعباس تشکیل داده است و نشست‌های این کارگروه به‌صورت مستمر برگزار می‌شود که یکی از مهم‌ترین خروجی‌های نشست‌های این کارگروه مشترک، اتمام عملیات بازسازی تصفیه‌خانه بر اساس زمان‌بندی تعیین‌شده است.

وی با بیان این‌که در این تصفیه‌خانه پساب با استانداردهای محیط‌زیستی تولید و در بخش فضای سبز شهری استفاده می‌شود، قول مساعد داد که طرح انتقال پساب، شیرین‌سازی و استفاده آن در صنعت نیز به اتمام برسد.

علی‌رغم تمام صحبت‌های مطرح‌شده امیدواریم پویشی به وجود آید که خروجی عملی آن، حل معضل فاضلاب و ارتقای استاندارد زندگی در شهر بندرعباس باشد.