موج
کدخبر : ۲۷۷۴۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-277499

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد:

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران بر لزوم پیشگیری و مدیریت آفت شته مومی کلزا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، عبدالرحمن زاغی با بیان اینکه شته مومی کلم گونه غالب و آفت کلیدی کلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاکید کرد و گفت: پایش مستمر مزارع کلزا بویژه در مناطق میان بند و کوهستانی و مبارزه آفت در کانون های شناخته شده، ضروری است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی، بیشترین جمعیت شته مومی کلم، روی کلزا در اواخر فروردین و اردیبهشت مشاهده می شود.

زاغی درباره روش های کنترل و مبارزه با آفت شته مومی بیان کرد: روش زراعی و حذف علف های هرز از جمله خردل وحشی، تربچه وحشی، کیسه کشیش و شمبلیک در کنترل این آفت موثر است.

این مسوول افزود: مبارزه لکه ای و کانون آلودگی در حاشیه مزارع قبل از ایجاد کلنی برای جلوگیری از گسترش آفت در مزرعه، انجام مبارزه قبل از باز شدن گلها، استفاده از سموم کم دوام و کم خطر در حاشیه مزرعه مانند "پریمور" برای حفظ دشمنان طبیعی آفات، انتخاب ابزار، زمان و تکنیک های سمپاشی مناسب از روش های دیگر کنترل این آفت است.

زاغی با بیان اینکه حساس ترین مرحله کلزا به شته مومی در زمان ساقه رفتن و تشکیل غنچه و گل و غلاف اولیه روی ساقه اصلی بوده که مصادف با گرم شدن نسبی هواست، تصریح کرد: به محض مشاهده کانون اولیه پشت برگ ها و یا غنچه ها، بکارگیری سمپاش های اتومایزر 12 لیتری یا سمپاش 100 لیتری لانس دار و استفاده از سموم ایمیداکلو پراید (کنفیدور 35 درصد) و پریمور 50 درصد به مقدار 250 تا 300 لیتر در هر هکتار برای کانون کوبی توصیه می شود.

وی افزود: در صورتی که مزرعه کلزا دارای کانوپی متراکم و در مرحله تشکیل غلاف آلوده به شته است با سمپاش توربولاینر و حداقل 500 تا 700 لیتر با استفاده از سموم فوق محلول پاشی و در صورت مشاهده شته در بازدید بعدی نسبت به سمپاشی با سمپاش های اتومایزر 12 لیتری سمپاشی مجدد شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها