موج
کدخبر : ۲۷۷۱۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-277157

مدیرعامل شرکت گاز کردستان خبر داد:

مدیرعامل شرکت گاز کردستان اظهار داشت: شعار شرکت گاز کردستان کمتراز 2 روز گازدار کردن یک روستا می باشد که تحقق این امر باعث می گردد استان کردستان برای حفظ و صیانت از منابع طبیعی در ردیف استان های سبز قرار گیرد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، احمد فعله گری در مورد مشخصات استان کردستان گفت :  استان کردستان طبق تقسیمات جدید کشور دارای  32 شهر و 1663 روستای دارای سکنه است . شهرهای برخوردار از گازطبیعی 31 شهر است و تنها شهر باقیمانده شهر چناره است که به علت قرار گرفتن در بستر سد امکان گازرسانی به آن مقدورنمی باشد.

وی افزود :  یک هزار و 550 روستا استان کردستان قابلیت گازرسانی رادارند  که برنامه ریزی شده تا پایان سال 1399 تمامی روستاهای مد نظر از نعمت گاز طبیعی برخوردارگردند، در ضمن در حال حاضر 1 هزار و 173 روستا از نعمت گازطبیعی برخوردارست.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان یادآور شد : جمعیت تحت پوشش گاز طبیعی در بخش شهری 100 درصد بوده و جمعیت تحت پوشش روستایی 5/87 درصد که در مجموع  4/96 جمعیت استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

 فعله گری در مورد اقدامات شرکت گاز استان کردستان در سال رونق تولید بیان داشت : رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله امام خامنه ای (مد ظله العالی) در پیام نوروزی خود سال 98 را سال رونق تولید نام گذاری فرمودند و مدیریت و کارکنان شرکت گاز استان کردستان با سرلوحه قرار دادن این فرمایش مقام معظم رهبری برای سال 98  گازرسانی به 200روستای جدید را جزء اهداف استراتژیک مد نظر داشته و شعار شرکت گاز استان کردستان  کمتراز 2 روز گازدار کردن یک روستا می باشد که تحقق این امر باعث می گردد استان کردستان برای حفظ و صیانت از منابع طبیعی در ردیف استان های سبز قرار گیرد.

فعله گری در مورد برنامه های شرکت گاز استان کردستان در سال جاری عنوان کرد  : در قسمت تحت پوشش قرار دادن صنایع ، پکیچ گازرسانی به 215 واحد صنعتی با حجم جایگزینی گاز به جای 14  میلیون لیتر سوخت مایع در سال بعنوان یک راهبرد اساسی در رونق تولید و در راستای مصوبات شورای اقتصاد از  برنامه های شرکت گاز استان کردستان در سال 98  قرار دارد.

فعله گری هدف اساسی را رفع محرومیت از استان کردستان در راستای توسعه عدالت اجتماعی ذکر کرد و اظهارداشت : گازرسانی به 200 روستا و 215 واحد صنعتی نیازمند اجرای 750 کیلومتر شبکه گذاری و نصب 14 هزار عملک نیز بوده که با اتمام این پروژه ضریب نفوذ گاز در جمعیت روستایی از  5/87 درصد فعلی به 4/96 درصد افزایش خواهد یافت .

مدیر عامل شرکت گاز کردستان در ادامه گفت : در سال جاری گازرسانی به 200 روستا و 215 واحد صنعتی جزء راهبرد اساسی  شرکت گاز استان کردستان قرار دارد و زمان بندی گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار تا سال 1400 می باشد به گونه ای که کلیه روستاهای بالای 20 خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره مند می گردند.

 وی عنوان نمود: گازرسانی به شهر جدید چناره واقع در شهرستان مریوان که قبلا بدلیل قرار گرفتن در مخزن سد اقدام نشده است جزء برنامه های گازرسانی سال 98 این شرکت محسوب می گردد .

مدیر عامل شرکت گاز کردستان در مورد خانوارهای تحت پوشش گاز طبیعی اضافه کرد : خانوارهای تحت پوشش گاز طبیعی استان کردستان در مجموع 454 هزار و 197 مورد می باشد که تعداد 337 هزار و 871 مورد در شهرها و تعداد 116 هزار و 326 خانوار روستایی می باشند  .

فعله گری میزان شبکه گذاری در استان کردستان را این گونه توصیف کرد : تا پایان سال 97 میزان شبکه گذاری در استان کردستان 9 هزار و 591  کیلومتر بوده که 3 هزار و 177 کیلومتر در شهرها و 6 هزار و 714 کیلومتر در بخش روستایی بوده است.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت : تعداد انشعابات نصب شده در استان کردستان تا پایان اسفندماه سال گذشته 264 هزار و 551  مورد بوده که تعداد 155 هزار و 308 مورد در شهرها و تعداد 109 هزار و 243 مورد در روستاها نصب شده است .

مدیر عامل شرکت گاز کردستان در مورد تعداد مشترکین این شرکت خاطر نشان کرد : تعداد کل مشترکین  استان 516 هزار و 605 مورد بوده که تعداد 386 هزار و 413 مشترک شهری و تعداد 130هزار هزار و 192 مشترک شهری می باشد.

وی در مورد میزان مصرف گاز طبیعی در استان کردستان اظهارداشت : در سال 97 مصرف 3/3 میلیارد متر مکعب گاز برای مصرف پیش بینی گردیده  بود که تا پایان اسفند ماه سال  گذشته این پیش بینی  به تحقق پیوست و حدود 3 میلیارد متر مکعب گاز مصرف گردیده است.

مدیر عامل شرکت گاز کردستان در ادامه گفت: میانگین مصرف روزانه در ماه های گرم سال با مصرف نیروگاه به حدود 7 میلیون متر مکعب در روز می رسد در حالیکه  میانگین مصرف روزانه در ماه های سرد سال بدون احتساب مصرف روزانه نیروگاه به 10 الی 12 میلیون متر مکعب در روز می رسد.

فعله گری در پایان سخنانش به وضعیت توپوگرافی کردستان اشاره کرد و افزود : وضعیت جفرافیایی و توپوگرافی این استان خاص و بسیار ویژه بوده که باعث می گردد اجرای پروژه های گازرسانی با مشقت و سختی همراه باشد و علاوه بر بافت زمین که سنگی و دارای شیب فراوان و تند می باشد ، کوتاه بودن فصل کاری از دیگر مشکلات این استان است که باعث می گردد فصل شروع پروژه ها از اردیبهشت یا خرداد ماه شروع و تا مهرماه ادامه داشته باشد ولی با تمام این شرایط ، خدمت به مردم شریف و نجیب استان کردستان مایه مباهات و افتخار است و برخود می بالم که در استانی خدمت می کنم که دارای مرزداران غیور و دلاور بوده و در دوران 8 دفاع مقدس وفاداری و دلیرمردی را به اثبات رساندند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها