حسن روحانی گفت: مرم ابران باید بدانند که ایران همچون زمان دفاع مقدس که آغازگر جنگ نبود، هیچ‌گاه آغازگر نغز توافقات بین‌المللی نبوده است اما در دفاع از ایران اسلامی هرگز به کسی باج نمی‌دهد و از حقوق مسلم خود کوتاه نمی‌آید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، رئیس‌‌جمهور در نشست شورای اداری کرمانشاه با تاکید بر اینکه امروز آمریکا تروریست ترین دولت دنیا است، ابراز داشت: مردم ما باید به‌خوبی بدانند که ایران هیچ‌وقت آغازگر نبوده و پای تمام تعهدات خود ایستاده است و در مقابل این آمریکا است که توافقات را یکی پس از دیگری در حال نقض کردن است و در ادامه اروپاییان هم به بسیاری از تعهدات خود که در زبان خوب عنوان می‌کردند، در عمل متعهد نبوده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی افزود: آمریکا و هم‌پیمانانش از ما می‌خواهند که امروز در مسائل منطقه‌ای، دفاعی و فناوری پیشرفته در چارچوبی که آن‌ها می‌خواهند، کارکنیم که این اصلاً قابل‌قبول و منطقی نیست؛ ما برای توانمندی دفاعی‌مان از کسی اجازه نمی‌گیریم و قطعاً این موضوع برای هیچ ایرانی غیوری قابل‌قبول نیست و راه دیگری جز ایستادگی نداریم.

رئیس هیئت دولت با تاکید بر اینکه باید توقعاتمان را با شرایط و فشارهای امروز وفق دهیم، خاطرنشان ساخت: وجود 43 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در سال گذشته و ادامه این روند در سال جاری، بیانگر این مهم است که ما می‌توانیم شرایط کشور را در مسیر درست خود قرار دهیم و اگر دشمنان بخواهند بخشی از صادرات نفتی ما را محدود کنند، ما می‌توانیم این میزان را از طرق دیگر جبران کنیم.

روحانی گفت: دولت منتخب مردم و مسئولین کشور هیچگاه آغازگر این فشار اقتصادی نبودیم، همانطور که در جنگ تحمیلی نیز ما فقط از خاک کشورمان دفاع کردیم و به حول و قوه الهی از آن روزهای سخت عبور کردیم و دشمنان ما در سایه فداکاری، اتحاد و باور از شرایط سخت جنگ تحمیلی عبور کردیم.

وی با تاکید بر اینکه شرایط مذاکره کم از سختی دوران جنگ ندارد، ادامه داد: ما باید باور کنیم که شرایط کشور عادی نیست و تمامی مسئولین در هیئت دولت تلاشمان را در مذاکره و به حداقل رساندن آسیب های اقتصادی به کار بستیم  کردیم ، ما در مذاکره هم همچون زمان جنگ در مقابل 6 کشور قدرتمند جهان تنها بودیم و تا امروز از یعنی از اجرای قرارداد هسته ای در دی ماه سال 94 تا کنون، در این توافق ما نقض توافق نکردیم.

وی با انتقاد از هدر رفت ارز کشور از طریق قاچاق کالا و ضربه‌های زیاد به اقتصاد کشور، اظهار داشت: افزایش تولید، حرکت جهادی به سمت صادرات و توسعه اشتغال در زمینه‌های مختلف امروزه نه‌تنها یک وظیفه بلکه می‌بایست به‌عنوان رسالت در تمامی بخش‌ها موردتوجه قرار گیرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: آمریکایی‌ها امروز از لحاظ سیاسی و اغنای تفکر عمومی جهان کاملاً شکست خوردند و از طرفی مردم ما فهمیدند، آمریکایی که داعیه حمایت مردم ایران را داشت و ادعایش فقط مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران بود، امروز با انواع و اقسام تحریم‌های دارویی، اقتصادی و ... معیشت و آرامش ملت را هدف گرفته است و ما در شرایط کنونی به‌شرط تلاش مضاعف و درک شرایط موجود می‌توانیم مشکلات موجود ایران اسلامی را پشت سر بگذاریم.