مدیر کل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان انرژی های تجدیدپذیر کشور از افتتاح نخستین نیروگاه خورشیدی شمالغرب کشور در اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، جعفر محمد نژاد در مراسم افتتاح نخستین نیروگاه خورشیدی شمالغرب کشور در اردبیل ظرفیت های تولید برق خورشیدی را در استان اردبیل بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: از مجموع ۷۲۰ نیروگاه تجدید پذیر کشور بررسی ها نشان می دهد ظرفیت تولید بیش از ۱۰۵۵ مگاوات برق در مناطق مختلف استان اردبیل وجود دارد .

وی ادامه داد: طرح نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر و احداث چندین نیروگاه تولید انرژی باد نیز از دیگر پروژه هایی که در سال جاری در استان اردبیل انجام خواهد گرفت .

اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل نیز با بیان اینکه تسهیلات کم بهره بانکی جهت احداث پروژه های تولید انرژی های پاک در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت افزود: بر همین اساس ادارات استان بر اساس توان تامین بودجه موظف به تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی خود خواهند بود و طرح هر منزل یک پنل خورشیدی در منازل مسکونی انجام خواهد شد.

محمدی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل نیز سال ۹۸ را سال توسعه و بهره برداری از انرژی های پاک در استان اردبیل نامید و گفت: افتتاح این نیروگاه تبلور همکاری موفقیت آمیز بخش خصوصی و دولتی است و کلیه مراحل صدور مجوز و تاسیسات فنی انجام گرفته است.

وی افزود: تمامی تولیدات این نیروگاه براساس قرارداد منعقد شده ۲۰ ساله به صورت تضمینی خریداری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل تصریح کرد: این نیروگاه با اعتباری بالغ بر یکصد میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۳ هکتار و با همکاری سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی احداث شده است، توان تولید روزانه ۶ مگاوات انرژی پاک ۱ مگاواتی و تامین برق ۶۵۰ خانوار اردبیل را دارا می باشد.

فاز دوم این نیروگاه خورشیدی با ظرفیت دو مگاوات تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید .