مدیر آموزش و ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از کسب رتبه اول در تشکیل صندوق خرد زنان روستایی توسط همدان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، جواد رشیدی ، مدیر آموزش و ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان همدان امروز در حاشیه دوره آموزشی کشت سبزی در منزل که در روستای ابروی شهرستان همدان برگزار شد، در جمع خبرنگاران، اظهارکرد: استان همدان در تشکیل صندوق خرد زنان روستایی رتبه اول را داشته و 4000 نفر اشتغالزایی داشته است.

 

650 میلیون سرمایه‌گذاری با تشکیل صندوق خرد زنان روستایی 

وی تصریح کرد: در استان همدان 35 صندوق خرد زنان روستایی وجود دارد که تا کنون   650 میلیون تومان سرمایه‌گذاری توسط این صندوق‌ها در استان همدان صورت گرفته است.

رشیدی با اشاره به کشت سبزیجات در باغچه‌های خانگی، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف نظام نوین ترویج فعال کردن بانوان روستایی به عنوان 50 درصد از نیروی کار بخش کشاورزی است که در این زمینه کلاسهای آموزشی در راستای تولید محصولات سالم توسط بانوان روستایی صورت گرفته است.

مدیر آموزش و ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه افزایش بهره وری یکی دیگر از اهداف نظام نوین ترویج است، اظهارکرد: 20 تا 25 درصد از محصولات کشاورزی به صورت ضایعات هدر می‌رود که با انجام اقداماتی این ضایعات را به حداقل می‌رساند.

وی با تأکید براینکه کشاورزی را فقط نباید در سطوح هکتار دید، بیان کرد: می‌توانیم در باغچه‌ها و گلخانه‌های کوچک مقیاس نیز کشت و کار کرده و به تولید نشاء پرداخت.

رشیدی با اشاره به سالم سازی محصولات کشاورزی، گفت: از طریق صندوق‌های خرد زنان روستایی، تولید محصولات سالم آغاز شده تا به تولید محصولات ارگانیک برسیم که در این راستا کلاسهایی اختصاصاً برای بانوان روستایی درنظر گرفته و برگزار شده است.

وی افزود: بیش از 30 دوره مشترک با معاونت بهداشت استان همدان در روستاهای استان برگزار شده و ضمن آموزش مسائل بهداشتی، روش های کشت سبزی در باغچه و گلدان و شاسی به بانوان روستایی داده شده است.

مدیر آموزش و ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه استان همدان در تشکیل صندوق خرد زنان روستایی رتبه اول را داشته و 4000 نفر اشتغالزایی داشته است، درخصوص سبزی‌کاری گفت: تا کنون در 18 نقطه از استان همدان موفق به ایجاد باغچه سبزی با بیش از 300متر وسعت شده‌ایم.