معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: نزدیک به 10 درصد از 140 هزار هکتار بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی کشور در استان اصفهان قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، سیدمحمد پژمان در حاشیه بازدید از بافت های فرسوده و مناطق محروم شهر اصفهان، با بیان اینکه فرصت مغتنمی بود تا همراه با مدیریت شهری اصفهان از مناطق مختلف شهر اصفهان بازدید به عمل بیاوریم، اظهار کرد: نزدیک به 10 درصد از 140 هزار هکتار بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی کشور در استان اصفهان قرار دارد که حدود 4 هزار هکتار آن در شهر اصفهان واقع شده است.

وی هدف بازدید از بافت ناکارآمد شهر اصفهان را دریافت تصویری روشن از این محدوده ها ذکر کرد و افزود: لازم است با توجه به محدودیت منابع و امکانات در تعیین اولویت ها تشخیصی صحیح داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: به عنوان نمونه با توجه به منابع مناسب و زیادی که دولت با کمک نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته قیر مورد نیاز برای آسفالت معابر این محدوده ها تخصیص داده می شود تا با آسفالت محدوده های دارای اولویت علاوه بر ایجاد شرایط عبور و مرور آسان مردم، محیط سالم تری برای مردم فراهم شود. تاکنون مقداری قیر تحویل شده اما برای توزیع سهمیه امسال نیاز به همفکری برای تعیین اولویت ها برای تخصیص این میزان از سهمیه قیر است.

وی با بیان اینکه نوسازی واحدهای مسکونی از دیگر موارد مهمی است که آن را پیگیری می کنیم، اضافه کرد: متاسفانه این واحدها در بافت فرسوده، غیر مقاوم بوده و در حواث طبیعی و انسانی آسیب های جدی می بینند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در اصفهان

پژمان، با بیان اینکه هم اکنون تولید و نوسازی مسکن در این بافت های فرسوده عمده دغدغه مدریت شهری و شرکت بازآفرینی شهری ایران است، افزود: اقدامات خوبی در محله همت آباد صورت گرفته است، این موضوع این نکته را می رساند که بهبود شرایط مردم تنها در اختیار مدیران نیست و لازم است خود مردم نیز همکاری های لازم و مشارکت داشته باشند تا مدیریت شهری، بخش دولتی و مسئولان با همکاری مردم سیاست های لازم برای بهبود زندگی مردم را پیاده سازی کنند.

100 هزار فقره وام 9 درصد در اختیار مردم ساکن در بافت فرسوده

وی با بیان اینکه برای نوسازی بافت های فرسوده به همت بالای مردم و مسئولان در کنار پیش بینی منابع مالی و بانکی، نیاز است، گفت: پس از بازدیدهای لازم از بافت ناکارآمد شهر اصفهان می توان تصمیمات مفید و موثری برای این بافت شهری گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اعتباراتی که برای بافت فرسوده در نظر گفته شده، تاکید کرد: با حمایت‌های مقام معظم رهبری مقادیری ارز در حدود 3 هزار و 700 میلیاردتومان از صندوق توسعه ملی تبدیل به ریال شده و به این منظور اختصاص پیداکرده که از این رقم مقدار دو هزار و 200 میلیارد تومان را در بانک مسکن سپرده کردیم تا بتوانیم به مردم ساکن در بافت فرسوده 100 هزار فقره وام 9 درصد به همراه ودیعه مسکن بدهیم.