استاد عملیات و مدیریت زنجیره تامین در دانشگاه لیورپول گفت: مشکلات مالی یکی از بزرگترین چالش های پیش روی تحقق ایجاد اکوسیستم نوآوری است.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، نشست بررسی تجربه اکوسیستم نوآوری دانشگاه لیورپول با حضور جمعی از دانشگاهیان، مسئولان استانی و صاحبان صنایع در دانشگاه یزد برگزار شد.

در ابتدای این نشست سیدمحمود زنجیرچی مدیر برنامه و بودجه و تحول اداری دانشگاه یزد طی سخنانی به معرفی دکتر حسین شریفی استاد دانشگاه لیورپول انگلستان پرداخت و بر لزوم استفاده از تجارب و مدل های ایجاد اکوسیستم نوآوری که نتایج موفقی داشته اند تأکید کرد.

حسین شریفی استاد عملیات و مدیریت زنجیره تامین در دانشگاه لیورپول با بیان اینکه ایجاد اکوسیستم نوآوری محصول یک فرآیند است نه یک مسئله ناگهانی و دفعی، مطالعه و بررسی نمونه های موفق این اکوسیستم را لازم و ضروری دانست.

وی با تأکید بر اهمیت نقش سرمایه اجتماعی در راستای تحقق اکوسیستم نوآوری، برگزاری نشست هایی از این دست را مفید ارزیابی کرد و گفت: در ایجاد اکوسیستم نوآوری شرایط و متغیرهای محیطی از اهمیت زیادی برخوردار است، به نحوی که با وارد کردن یا کنار گذاشتن این شرایط یا برخی از آنها ممکن است نتایج و رهیافت ها به طور کلی با یکدیگر متفاوت باشند.

این استاد ایرانی دانشگاه لیورپول با بیان ضرورت در نظر گرفتن افراد انسانی در فرآیند ایجاد اکوسیستم نوآوری، اساس این اکوسیستم را بر دو رکن منابع مادی و انسانی دانست و اظهار داشت: ما در ایران منابع انسانی مناسب و خوبی داریم اما چالش بزرگ ما منابع مادی است که در فرآیند توسعه و ایجاد اکوسیستم نوآوری وارد نشده اند.

وی عدم امنیت سرمایه گذاری در کشور را یکی از بزرگترین چالش های پیش روی تحقق ایجاد اکوسیستم نوآوری دانست.

دکتر شریفی در ادامه سخنان خود به تجربه ایجاد اکوسیستم نوآوری در انگلستان اشاره کرد و گفت: برخلاف تصور رایج نقش دانشگاهها در انگلستان نقشی مستقیم نیست و در حال حاضر ایالات متحده آمریکا در این زمینه حدود دو دهه از اروپا جلوتر است. پیش از آنکه اروپایی ها فرآیند تجاری سازی ایده و یا پژوهش را در دانشگاهها آغاز کنند آمریکایی ها در دهه های 70 و 80 میلادی این کار را کردند و هنگانیکه در دهه 90 اروپایی ها به این سمت گرایش پیدا کردند با اقبال عمومی مواجهه شدند.

وی نقش پژوهشی دانشگاه ها در انگلستان را نقشی میانجی پیرامون سیاست های دولتی و اجرای آنها در بخش صنعت دانست و تصریح کرد: مرکز ما در لیورپول بودجه ای در اختیار دارد که از طریق آموزش افراد تلاش دارد تا با صنایع خرد و متوسط ارتباط برقرار کرده و از این طریق چالش ها و مشکلات آنها را بررسی کند و راهکارهای خود را در زمینه حل مشکلات ارائه نماید.

وی با تأکید بر نقش نهادهای محلی و بومی در ایجاد اکوسیستم نوآوری در لیورپول گفت: مدل ها و تئوری های گوناگون در زمینه توسعه باید با در نظر گرفتن زمینه کنش و محیط پیرامون طراحی و اجرا شوند که در این راستا نهادهای محلی و بومی می توانند کمک شایانی به طراحی و اجرای مدل های توسعه ای داشته باشند.