رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان در نشست گرامیداشت هفته سلامت ضمن اشاره به نظام ارجاع بیماران، رتبه بندی مطب هاو جذب دانشجویان خارجی، پروژه‌ها ی افتتاحی در گرامیداشت هفته سلامت را تشریح کرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج همدان، حبیب‌اله موسوی بهار،  رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان، در بازه زمانی که سمت مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان را به عهده داشته است، اقدامات موثر و راهبردی را در حوزه‌‌های کاری  مرتبط در سطح محلی و  با پیگیری‌های خود در سطح ملی که منافع استان را نیز در پی داشته است صورت داده است که گوشه‌ای از مطالب مطرح شده در نشست خبری امروز نشان از اقدامات مذکور داشت.

 

گرامیداشت هفته سلامت و تشریح نظام ارجاع بیماران  

در نششست  خبری امروز چهارشنبه 4 اردیبهشت ماه 1398 به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت حبیب الله موسوی بهار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت از اهداف پایه‌ای بهداشت و ماموریت‌های وزرات بهداشت بوده که در آن سنجش های سلامت، آنالیزها و جزئیات بیمار ثبت می شود.

موسوی بهار با بیان اینکه نظام ارجاع بیماران بخشی ازاین فرآیند است، گفت: در نظام ارجاع بیماران باید به مراکز بهداشت روستای محل زندگی و یا محله‌ی محل سکونت مراجعه کنند  و  هر خانواده یک پزشک عمومی را انتخاب کرده و درصورت بروز هرگونه مشکل به این پزشک مراجعه می‌کند و اگر پزشک عمومی لازم دانست، بیمار می تواند به پزشک متخصص مراجعه کند.

نوبت گرفتن از پزشک متخصص را خود پزشک عمومی شخصا انجام می دهد و به این صورت در وقت بیمار صرفه جویی خواهد شد. 

وی افزود: نظام ارجاع بیماران در مورد بیماری های مزمن اجرا نمی شود. کسانی که از نظام ارجاع بیماران تبعیت نکنند از پوشش بیمه ای حذف خواهند شد.

 

رتبه‌بندی مطب ها و اختصاص گرید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان در گرامیداشت هفته سلامت همچنین برای حل مشکل نارضایتی از مراکز بهداشتی (که آن را عمدتا ناشی از برخوردهای نامناسب می دانست) ابراز کرد: برای پرسنل مراکز بهداشتی دوره ای تدارک دیده خواهد شد که فعالیت و مجوز حضور در مراکز بهداشتی منوط به گذراندن این دوره است.

موسوی بهار از تغییر در حق ویزیت دریافتی بر اساس گرید و رتبه  خبر داد و بیان کرد: بیمارستان ها بر اساس مقررات وزارت بهداشت رتبه‌بندی می شوند.

وی در نشست گرامیداشت هفته سلامت از رتبه‌بندی مطب ها نیز خبر داد و گفت: حق ویزیت تنها حق پزشک نخواهد بود و فضا و امکاناتی که در نظر گرفته شده است در این امر دخیل خواهد بود.

 

فروش علم و جذب دانشجویان خارجی راهی در اقتصاد مقاومتی و رونق تولید

وی از تلاش خود و مجموعه به جهت جذب دانشجوهای خارجی خبر داد و گفت: به عنوان مثال در این راستا روز گذشته جذب 30 دانشجو از کشورهای پاکستان و کردستان عراق در رشته پزشکی عمومی صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان در گرامیداشت هفته سلامت جذب دانشجویان خارجی را از بهترین راه های درآمدزایی برای کشور عنوان کرد و افزود: این امر در جهت رشد سیاست اقتصاد مقاومتی است و ورود ارز خارجی به کشور را به همراه خواهد داشت و فضای شهر باید آمادگی پذیرش دانشجویان خارجی و فرهنگ برخورد مناسب با آن‌ها را داشته باشد.

موسوی بهار در ادامه مطرح کرد: با توجه به نیازی که کشورهای اطراف در رشته های علوم پزشکی حتی در رشته های مقطع کاردانی به ایران دارند، از این موضوع می توان در این مسیر بهره برد.

وی انتخاب نام " ابن سینا " را رویدادی مهم قلمداد کرد که با تلاش های نمایندگان مجلس و مسئولان دانشگاه به جهت معرفی در سطح بین المللی صورت گرفته است.

 

پروژه‌های افتتاحی در هفته سلامت استان همدان

وی از افتتاح 10 هزار مترمربع ساختمان بهداشت در سراسر استان به ارزش 25 میلیارد تومان در هفته سلامت در استان همدان خبر داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا توسعه اورژانس بیمارستان علیمردان نهاوند به ارزش 6 میلیاردتومان، افتتاح مرکز جامع سلامت تویسرکان، بازسازی و مرمت آزمایشگاه نهاوند، توسعه ساختمان اورژانس و تأسیس اتاق عمل سرپایی پوست در بیمارستان سینا و  افتتاح کلینیک ویژه امید با ارزشی افزون بر بیش از 10 میلیارد تومان ازجمله موارد قابل افتتاح در این هفته است.

وی در رابطه با خدمات الکترونیکی پزشکان به بیماران نیز گفت: در راستای اهداف پزشکی در سالجاری برنامه اجرا و فرهنگسازی نسخه نویسی و پرونده الکترونیکی بیماران با قدرت بیشتری اجرا می‌شود از این رو دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با تلاش بیشتری نظام ارجاع را برای تشویق مردم به انجام خدمات پزشکی الکترونیکی انجام می‌دهد.

 

کمک به سیل‌زدگان مجموعه علوم پزشکی ابن سینای همدان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در نشست گرامیداشت هفته سلامت پایان عملکرد دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا برای کمک به سیل‌زدگان را تشریح کرد و خاطر نشان کرد: کارکنان این مجموعه ماهیانه 3 روز از حقوق خود را برای کمک به مردم سیل زده در نظرگرفته‌اند.