رئیس دانشگاه کردستان اظهار داشت: تعلق گرفتن جایزه فیلدز به مریم میرزاخانی در سال 2014 و کوچر بیرکار در سال 2018 نشان دهنده درک اهمیت این رشته و جایگاه آن در بین ایرانیان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، رحمت صادقی امروز پنج شنبه (28 فروردین) در افتتاحیه چهارمین کنفرانس بین المللی ریاضی و کامپیوتر که با حضور دانشگاه های چه رموو و جیهان از اقلیم کردستان عراق برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری کنفرانس های علمی در سطح بین المللی در دانشگاه های پیشرفته جهان اهمیت خاصی دارد و  فرصتی برای ارائە آخرین دستاوردها و تحقیقات و معرفی آنها به شمار می رود.
 
وی افزود: دانشگاه کردستان هم در ادامه فعالیت های خود در سطح بین الملل اقدام به برگزاری چهارمین کنفرانس بین المللی ریاضی و کامپیوتر با همکاری دانشگاه های چرموو و جیهان از اقلیم کردستان عراق کرده و هدف اصلی از برگزاری آن تاکید بر اهمیت رشته های ریاضی و کامپیوتر  و ایجاد ارتباط بین کسانی است که تا کنون به صورت مجازی در ارتباط بوده اند و امروز می توانند از این فرصت برای انتقال دانسته ها و ارائە دستاوردهای خود استفاده کنند.
 
رئیس دانشگاه کردستان به اهمیت جایگاه علوم ریاضی و کامپیوتر در جهان اشاره کرد و گفت: در گذشته ریاضی به عنوان علم پایه و اساسی مورد استفاده بود و ایرانیان با درک این اهمیت, این رشته را انتخاب و از این طریق به دستاوردهای چشمگیری دست یافته اند و  تعلق گرفتن جایزه فیلدز به مریم میرزاخانی در سال 2014 و کوچر بیرکار در سال 2018 نشان دهنده درک اهمیت این رشته و جایگاه آن در بین ایرانیان است.
 
وی با اشاره به اینکه شرایط شغلی نامناسب و نبود فرصت شغلی موجب کاهش گرایش به رشته ریاضی در ایران شده, این کاهش شدید گرایش دانش آموزان و دانشجویان به رشته ریاضی را زنگ خطری اعلام کرد که باید هرچه سریعتر برای آن چاره اندیشی شود و نباید اجازه داد بازار کار رشته تحصیلی را برای جوانان انتخاب کند.
 
وی همچنین به اهمیت کامپیوتر نیز اشاره کرد و یادآور شد: امروزه کامپیوتر رشته ای اساسی و محور سایر رشته هاست و ورود آن در همه علوم, اهمیتش را اثبات میکند.
 
صادقی خاطرنشان کرد: سیستم رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها اهمیت زیادی به تحقیقات بین المللی داده و امیدواریم برگزاری این کنفرانس موجب رونق و ترقی برای دانشگاه های شرکت کننده شود و در آینده نیز این همکاری ادامه داشته باشد.