استاندار کردستان گفت: مشکل اصلی ما در مرزها بیگانگی دستگاه ها در حوزه قاچاق است که هر کس فکر می کند باید قانون و مقررات خودش را اعمال کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، بهمن مرادنیا در اولین جلسه اصلی کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار داشت: ما هنوز نتوانستیم با ریشه یابی عمیقی نسبت به موضوع قاچاق در استان برخورد کنیم چرا که باید برای برخورد با قاچاق تماما چشم و گوش باشیم.

استاندار کردستان افزود: من از همه مجموعه ها مخصوصا نیروی انتظامی، گمرک و مرزبانی و جاهایی که در گلوگاه های این استان مستقر هستند توقع دارم با جدیت و تلاش هر چه بیشتر با معضل قاچاق که امروزه اقتصاد درون کشور و معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده،برخورد کنند.

مرادنیا با اشاره به اینکه ما باید برای رونق تولید راهکار پیدا کنیم و پس از آن به دنبال اشتغال و درآمد سازی باشیم اظهار داشت: من از دستگاه ها توقع دارم که در بحث تعرفه های کالا پیشنهاد و بازنگری انجام دهند.

وی با اشاره به موضوع قاچاق آرد و گندم عنوان کرد: موضوع آرد و گندم بسیار حساس است از همین الان جهاد کشاورزی و سایر دستگاه ها در روستاها با کشاورزان صحبت کنند و با دلالان خرید گندم برخورد شود.

مرادنیا گفت: مشکل اصلی ما در مرزها بیگانگی دستگاه ها در حوزه قاچاق است که هر کس فکر می کند باید قانون و مقررات خودش را اعمال کندو براین اساس در استان همکاری دستگاه ها با یکدیگر هنوز اتفاق نیافتاده و هر دستگاهی به دنبال اجرای مقررات خویش است.

طبق قانون کنترل صادرات و واردات به عهده گمرک است

استاندار کردستان در ادامه عنوان کرد: نباید با اعمال سلیقه شخصی و فردی زندگی روزمره مردم را دچار مشکل کنیم و اگر دچار مشکل کردیم باید توقع قاچاق را هم داشته باشیم.

وی در پایان گفت: عوامل انتظامی و نظامی باید ثابت کنند که می توانند در برابر یک طیفی تحت عنوان قاچاقچی مقابله کنند و این توقعی است که جامعه از ما دارد.

 رئیس اداره مبارزه با قاچاق کالا فرماندهی مرزبانی کردستان هم در این جلسه گفت: آنچه که در حال حاضر با آن مواجه هستیم بحث قاچاق جوجه یک روزه است که تقریبا به صورت عمده از اسفند ماه سال قبل شروع شد که در این مدت تعداد 170 هزار و771 قطعه جوجه یک روزه را در مرز بانه کشف کردیم.

سرهنگ رضایی افزود: طبق رصدی که پلیس اطلاعات انجام داد، عموما از کارخانجات جوجه کشی استان های قزوین، البرز و آذربایجان شرقی این جوجه ها وارد استان شده و چون ضوابط خاصی برای کنترل آن نیست وارد مرزشده و افراد سودجو با استفاده از افراد کولبر در نوار مرزی قصد خروج آن را دارند که همکاران ما در مرز بانه آنها را متوقف کردند.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال تا امروز  همکاران ما 427 هزار و855 قطعه جوجه یک روزه را در مرز متوقف کرده اند و چون این جوجه ها مجوز بهداشتی نداشتند بنا به دستورات معدوم شدند.

 رضایی در پایان با اشاره به اینکه تعداد قطعه های کشف شده می تواند نیاز استان را در طول یک ماه تامین کند اظهار داشت: قطعا دست هایی پشت پرده است و انتظار داریم همانند شیوه نامه حمل دام زنده تدبیری هم برای این موضوع اندیشیده شود.