رئیس کل دادگستری در جریان برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری استان هرمزگان به نقش سازنده دستگاه قضایی در حوزه اقتصاد و سرمایه گذاری اشاره کرد و اظهار داشت: از 11 مورد از شاخصه های سرمایه گذاری ، 4 مورد آن به صورت مستقیم به دستگاه قضایی بر می گردد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حجت الاسلام والمسلمین اکبری پیش از ظهر امروز در سومین همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه گذاری استان هرمزگان، بیان داشت: اجرای قراردادها یکی از 4 شاخصه ای است که دستگاه قضایی به آن رسیدگی می کند که براساس آن قراردادها باید طبق قانون و شرع بوده و برخلاف نظم عمومی نباشد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود: در قراردادها باید اخلاق حسنه رعایت شود لذا قراردادهایی که بر اساس این ویژگی ها باشند همه ملزم به رعایت مفاد آن هستند ضمن اینکه قانون اساسی و مدنی هم براین موضوع تاکید دارند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار داشت: برای عملیاتی شدن قراردادها قبل از تشکیل پرونده و مراجعه به محکمه می بایست تدابیری برای برطرف کردن مشکل را فراهم ساخت.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری یکی از تمهیدات مؤثر در این خصوص را استفاده از سازش داوطلبانه عنوان کرد و افزود: میانجگری دومین تدبیر قانونی در بررسی عمل به قراردادهای سرمایه گذاران در دستگاه قضایی است.

این مقام مسئول ادامه داد: نهاد داوری در دستگاه قضایی در سرعت بخشی به اجرای قراردادها در حوزه سرمایه گذاری اقتصادی کمک بسیار مهمی است.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری اظهار داشت: در این حوزه اگر سازش داوطلبانه و میانجگری ونهاد داوری کارساز نبود و نیاز به اقدام قضایی باشد، دستگاه قضایی با اختصاص شعبه ویژه برای رسیدگی به کار بازرگانان و تجار و سرمایه گذاران رسیدگی خواهد کرد.

وی از دیگر ویژگی های رسیدگی دستگاه قضایی  در این بخش به  پرهیز از اطاله دادرسی (کوتاه شدن روند دادرسی) عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با وجود شعب ویژه و الکتریکی شدن این شعبه ها دعاوی مدنی و حقوقی در زمان اندک و معقولی رسیدگی می شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان یاد آور شد: همچنین در صورت بروز مشکل بین تجار و سرمایه‌ گذاران با تشکیل شعب ویژه برای این افراد به امور مربوط به آن ‌ها نیز رسیدگی خواهد شد.

به گفته حجت الاسلام والمسلمین اکبری، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بسیار کاربردی است و در نتیجه عملکرد آنها، شخص نیازی ندارد برای تهیه‌ دادخواست حتما به شهر مذکور مراجعه کند، بلکه از طریق همین دفاتر می ‌توان به روند امور سرعت داد.

وی تصریح کرد: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و مفاد قانون اساسی ، سیاست های اقتصاد مقاومتی و قانون بهبود کسب و کار و رفع موانع تولید ، در سال گذشته دستورالعملی از سوی قوه قضائیه ابلاغ شده است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در ادامه افزود: در این استان نیز این شیوه نامه که متضمن تشکیل ستاد پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی است ابلاغ شد و برای سرعت بخشی به کار سرمایه گذاران ، تمامی دستگاه های مرتبط ، مسئول پیگیری شیوه نامه و مصوبه ها در حوزه اقتصاد و سرمایه گذاران هستند.

شایان ذکر است :سومین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری هرمزگان روز دوشنبه با حضور 500 نفر از مهمانان داخلی و خارجی در تالار شهید آوینی بندرعباس آغاز شد.

همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در استان هرمزگان از امروز دوشنبه در تالار شهید آوینی بندرعباس در 6 محور صنعت و معدن، انرژی، حمل و نقل و عمران شهری، شیلات و کشاورزی، گردشگری و مناطق آزاد برگزارشده است.

در آیین افتتاحیه این همایش 2 روزه که مهمانان زیادی از داخل و خارج کشور در حوزه های اقتصادی، انرژی، گردشگری، شیلات و کشاورزی را پذیرا می باشد، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه، رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، سفیر ایران در قطر، سفیر آفریقای جنوبی در ایران، نماینده ولی فقیه در استان، استاندار هرمزگان و رئیس کل دادگستری این استان به سخنرانی پرداختند.