نصب زنجیره ۲۰ ماشین سانتریفیوژ IRG در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن در نطنز آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، در سیزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای آغاز نصب زنجیره ۲۰ تایی IR6 در نطنز با فرمان رئیس جمهور آغاز شد.

این مرکز دارای زیر بنای تقریبی 5 هزار و 600 متر مربع و شامل چهار بخش اصلی است که در آن عملیات پسمان داری مواد جامد پرتوزا ،عملیات رفع آلودگی از ماشینهای سانتریفیوژ از IR1 تا 8IR و سایر تجهیزات غنی سازی شامل مخزن پمپهای خلاء و انواع شیرها ، عملیات شستشو و سرویش سیلندهای خوراک دهی و جمع آوری UF6 آمایش خاکها و حلالهای آلی آلوده ، خشک کردن پسمان های مرطوب و رفع آلودگی وسایل نقلیه آلوده در بخشهای مختلف آن با رعایت مسائل ایمنی و استاندارد اجرا می شود.

تجهیزات اصلی این مرکز هم شامل خرد کننده صنعتی ، فشرده ساز ، دستگاه برش ، حوضچه های رفع آلودگی ، پکیج بازیابی و تصفیه روغن ، بسته بندی ، فیکسچرها و ابزار دمونتاژ ماشین سانتریفیوژ و سایر تجهیزات فرآیندی است که با هدف مدیریت پسمان های غنی سازی در مرحله اول با ظرفیت کارخانه غنی سازی به میزان 190 هزار سو طراحی ، اجرا ، نصب و راه اندازی شد که این ظرفیت در آینده تا یک میلیون سو هم قابل افزایش است.

در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن پس از راه اندازی و بهره برداری از زنجیره های غنی سازی و تولید مقادیری از پسماندهای پرتوزا و برخی نیازهای دیگر، طراحی و ساخت مرکز مدیریت پسمانهای غنی سازی به منظور جمع آوری پسمان ها ، طبقه بندی ، پیش آمایش ، آمایش ، آماده سازی ، تثبیت و انبارش موقت پسمان های جامد پرتوزا و عملیات رفع آلودگی از ماشین های سانتریفیوژ و سایر تجهیزات فرآیندی در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار گرفت و طراحی ، ساخت و اجرای این مرکز از سال 94 آغاز شد.

تکوین ماشین سانتریفیوژ به عنوان یک محصول با تکنولوژی بالا دارای مراحل طراحی ساخت نمونه اولیه و تست های عملکردی ماشین در قالب زنجیره های کوچک میانی 10 ماشین و 20 ماشین و در نهایت نصب و راه اندازی زنجیره صنعتی است.

گفتنی است؛ طراحی ماشین سانتریفیوژ IR6 در سال 1388 به عنوان یک ماشین کاملا بومی با هدفگذاری 10 سو که حدود 10 برابر ماشین های نسل اول است آغاز شد.