سرپرست گروه کاوش «تنب پرگان» جناح بستک از پایان فصل چهارم کاوش در این سایت باستان شناسی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «علی اسدی»  از پایان فصل چهارم کاوش در سایت باستان شناس تنب پرگان جناح بستک خبر داد و گفت: بررسی دقیق و شواهد معماری نشان می‌دهد در گذشته از این بنا احتمالا بعنوان رصد خانه علمی و یا نیایشگاه استفاده می‌شده است.

وی افزود: نوع معماری و سازه‌های موجود در این بنا کاملا منحصر به فرد، و تاکنون هیچ نمونه قابل مقایسه و مشابه برای آن یافت نشده است.

سرپرست گروه کاوش تنب پرگان جناح  با بیان اینکه بخش اصلی این سازه دارای شکل مدور و ۲۰ جرز سنگی است که درگاه‌های کوچک آن‌ها را از هم جدا کرده، و تاریخ آن مربوط به دوره ساسانیان است، گفت: قطر این سازه ۱۷ متر و مساحت کل فضای داخلی آن ۲۲۱ متر مربع است.

اسدی با بیان اینکه در مرکز فضای مدور یک ستون گرد به قطر ۱۶۰ سانتیمتر و ارتفاع بازمانده ۵۰ سانتیمتر وجود دارد، ادامه داد: ین بنا از نظر نوع معماری کاملا منحصر به فرد است و اگر یک بنای مذهبی از دوره ساسانیان باشد، نوع جدیدی از شکل آتشکده‌های این دوره را نشان می‌دهد.

وی افزود: آتشکده‌های دوره ساسانی و معماری مذهبی این دوره، چهارطاقی‌ها با پلان مربع و گنبدی بر روی آن است که در بخش مرکز آتشکده‌ها، مُجمر آتشی وجود داشت.

سرپرست گروه کاوش تنب پرگان جناح در پایان گفت: دو فصل دیگر کاوش بهمن و اسفند ۹۸ در تنب پرگان جناح بستک صورت می‌گیرد.

به گزارش موج، تنب پرگان در دو کیلومتری جنوب شهر جناح و ۳۰ کیلومتری خلیج فارس واقع شده، و کاوش‌های باستان شناسی آن از سال ۹۰ آغاز شده است.