مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با صدور پیامی پایان سیزدهمین طرح نوروزی سفرهای دریایی را با انجام بیش از ۴.۶ میلیون نفر سفر بدون هرگونه سانحه و همچنین جابجایی ایمن بیش از ۵۸۰ هزار دستگاه خودرو، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، در متن پیام "اله مراد عفیفی پور" مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و رییس کمیته حمل و نقل دریایی ستاد اجرایی خدمات سفر استان چنین آمده است:

"وَهُوَ الَّذِی سَخَّرَ الْبَحْرَ ... وَتَرَى الْفُلْکَ مَوَاخِرَ فِیهِ وَلِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ"( آیه ۱۴ سوره نحل)

"اوست که دریا را مسخر نمود... و کشتی را می بینید که آب را می شکافد و از فضل وکرم خدا بجویید و شاید سپاسگزار شوید"

سپاس خدایی را که صاحب بهترین خلقت ها و جامع ترین حکمت هاست. دیگر بار جوهر جان بر گوهر پناهندگی به درگاه حضرت ربوبی می آویزیم و جبهه شکر و خاکساری بر آستان بی انتهایش می ساییم که توفیق خدمت در کرانه دریای نیلگون خلیج فارس و سواحل زیبای مکران را در نوروزی به ما ارزانی داشت که متبرک شده بود با سالروز میلاد بزرگمردی از جنس عدالت؛ همو که همدم ماه بود و همراز نخلستان و اندوهش را با چاه در میان می نهاد. پس شروع خدمتگزاری مان در سال نو با بهره گیری از آموخته های قرآنی زینت می بخشیم.

اگر چه در ظاهر، حوادث غیرمترقبه لحظات آرام و بهاری جمعی از هموطنانمان را برآشفت اما نوع دوستی مردمان پاک نهاد ایران زمین که الهام گرفته از دینی جهانشمول بود، گره از چین پیشانی آسیب دیدگان گشود. مردمانی که آنی از طریقت مهر و کیش محبت به هموطنان غافل نشدند؛ ایرانیان نیکوسرشتی که قلبشان، تابشگاه جلوه های الهی و منزلگاه عنایات حق است. از خداوند متعال می خواهیم که جانباختگان را در جوار رحمت بی منتهای خویش قرار دهد و از هر نعمتی که لایق صلحا و پاکان است، آنان را متنعم دارد و به آسیب دیدگان صحت و سلامت و به بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارد.

در همین اثنا، در کنار آب های نیلگون خلیج فارس، ۸۰۰ نفر از فرزندان این مرز و بوم که سیزدهمین طرح تسهیل سفرهای دریایی را در استان هرمزگان پایتخت دریایی ایران راهبری، عملیاتی و پشتیبانی کردند، اگر چه قلب هایشان به یاد هموطنان مصیبت دیده در جغرافیای استان های درگیر سیل می تپید اما پرتلاش و دریادل، با شور و عشق خدمت، در مسیر ترسیم شده از سوی ناخدای فرزانه کشتی انقلاب اسلامی حرکت نموده و آغازین روزهای بهار سال "رونق تولید" را با رونق بخشی به خدمات سفرهای دریایی درهم آمیخته و نوروزی ایمن و بدون سانحه در پهنه بیکران خلیج فارس رقم زدند.

طی ۲۱ روز تلاش شبانه روزی، بیش از ۴.۶میلیون نفر سفر بدون سانحه و ترابری دریایی بیش از ۵۸۰ هزار دستگاه خودروی مسافران نوروزی در ۱۰ مسیر دریایی و ۱۶بندر مسافری و چندمنظوره انجام نمی شد مگر به لطف عنایات ویژه حضرت سبحان. همگرایی، هم افزایی و همسویی تمامی ارگان های همکار، سازمان های خدمات رسان و گروه های داوطلب مردمی در این رابطه بسیار موثر بوده است که با رقم زدن رشد۱۱،۴درصدی در حجم کل ترابری دریایی مسافران و گردشگران، هم در راستای تحقق شعار امسال همت گمارده و حماسه

 

 

ساز شدند و هم زمینه رضایت میلیون ها مهمان نوروزی را فراهم کردند که تجربه سفرهای خاطره انگیز دریایی به جزایرخلیج فارس را در تقویم زندگی خود به یادگار ثبت کردند.

شایسته است از تشریف مقام عالی وزارت راه وشهرسازی که با حضور خود در پایتخت سفرهای دریایی کشور، و گشایش ستاد طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز۹۸ موجبات دلگرمی نوروزبانان بی نوروز حوزه دریایی و بندری را فراهم کردند، قدردانی نمایم.

بی شک پشتیبانی ها و حمایت های مدیرعامل محترم ، اعضای محترم هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی بویژه معاون محترم دریایی و مدیران ستادی سازمان، ارشادات و رهنمودهای سازنده استاندار ساعی و نمایندگان محترم مردم شریف هرمزگان در خانه ملت، مشارکت و همراهی فرمانداران، شهرداران و سایر مقامات محلی شهرستانهای ساحلی و جزایر، اعضای محترم شورای حمل و نقل استان و مدیران و کارکنان سازمان ها و ارگان های همکار در کمیته حمل ونقل دریایی ستاد اجرایی خدمات سفر  استان به منظور تحقق اهداف ترسیم شده، موثر بوده است که مستحق تقدیر و تشکر است و ماحصل این همدلی، توسعه مسافرت ها و گردشگری دریایی در ۲۲۳۸کیلومتر نوار پهناور ساحلی استان با ایجاد اشتغال پایدار و رونق معیشت ساحل نشینان بوده است.

جابجایی این حجم از مسافران و گردشگران دریایی و حمل خودرو به جزایر زیبای خلیج فارس جز با تلاش بی وقفه فرماندهان و خدمه شناورهای مسافری، تفریحی و لندینگ کرافت ها میسر نمی شد و تلاش تعاونی های شناورداران بندرعباس، قشم، هرمز، لندینگ کرافت داران بنادر پل و لافت، چارک، آفتاب و مناطق گردشگری حرا در قشم، هنگام، لارک و ابوموسی، مثال زدنی و قابل تقدیر است.

لازم می دانم از تلاش ها، همکاری ها و معاضدت های معاونین اداره کل بنادر و دریانوردی، مدیران و کارکنان بنادر تابعه در بندرشهید باهنر، لنگه، کیش، قشم، ابوموسی، شهیدحقانی، هرمز، تیاب، سیریک و جاسک، اعضای محترم شورای اداری بنادر و دریانوردی استان به ویژه مراکز جستجو و نجات دریایی، گروه های مردمی همیارناجی، کنترل ترافیک دریایی، تیم های بازرسی ایمنی پایانه ها، شناورها و مسیرهای دریایی، یگان حفاظت، آتش نشانی و مراکز  HSE، تیم های غواصی، مجموعه های پشتیبان و ستادی اداره کل و بنادر تابعه و سایر تلاشگرانی که زمینه ساز اجرای موفق سیزدهمین طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز۹۸ شدند، تشکر و قدردانی نمایم و سالی پر از بهروزی و موفقیت را برایشان آرزومندم.

همچنین در پایان به صورت ویژه از همراهی و همکاری رسانه های ملی و محلی که در زمینه اشاعه فرهنگ ایمنی سفرها و گردشگریدریایی و همچنین انعکاس خدمات و اقدامات صورت گرفته یاریگر همیشگی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان بوده و هستند، قدردانی می نمایم.