رئیس نظام صنفی و کشاورزی شهرستان میناب با اشاره به تعادل بازار در زمان صادرات گوجه‌ی داربستی و گلخانه‌ای، گفت: پس از سختگیر‌ی‌هایی که برای صادرات اعمال شد گوجه‌فرنگی‌ها در شهرستان میناب تلنبار و با افت شدید قیمت روبرو شد؛ که این موضوع باعث خشم کشاورزان و تجمع آن‌ها مقابل فرمانداری شهرستان میناب شد

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، صبح روز هفتم فروردین‌ماه سال جاری حدود 200 نفر از کشاورزان مینابی مقابل جهاد کشاورزی این شهرستان تجمع کردند.

این افراد به قیمت پایین گوجه‌فرنگی و ممنوعیت صادرات این محصول معترض بودند.

گوجه فرنگی

با رئیس نظام صنفی و کشاورزی شهرستان میناب در همین رابطه به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

«علی رئوفی» رئیس نظام صنفی و کشاورزی شهرستان میناب شامگاه گذشته در گفتگو با خبرگزاری موج هرمزگان، گفت: از زمانی که مرز برای صادرات بسته شد و کشاورزان اجازه‌ی صادرات محصول خود را ندارند با افت شدید قیمت گوجه‌فرنگی روبرو شدیم.

وی با اشاره به تعادل بازار در زمان صادرات گوجه‌ی داربستی و گلخانه‌ای، گفت: پس از سختگیر‌ی‌هایی که برای صادرات اعمال شد گوجه‌فرنگی‌ها در شهرستان میناب تلنبار و با افت شدید قیمت روبرو شد؛ که این موضوع باعث خشم کشاورزان و تجمع آن‌ها مقابل فرمانداری شهرستان میناب شد.

رئوفی ادامه داد: کشاورزان در این تجمع خواستار  باز شدن مرزهای مریوان، قصر شیرین و کشور افغانستان برای  صادرات گوجه‌فرنگی بودند.

وی گفت: کشاورزان خواستار این هستند که گوجه‌ای که قابلیت صادرات دارد را به مرزها بفرستند و باقی را برای مصرف داخلی روانه بازار کنند؛ ضمن اینکه گوجه درجه 3 نیز برای تولید رب و محصولات فرآوری شده به کارخانه‌ها ارسال شود.

رئیس نظام صنفی و کشاورزی شهرستان میناب اشاره به جلسه‌ای با «سید مصطفی ذوالقدر» نماینده مردم شرق استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، افزود: در این جلسه ذوالقدر قول داد که پیگیری‌های لازم را جهت باز شدن مرز برای صادرات انجام شود.

رئوفی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه تعاونی کشاورزی شهرستان میناب اقدام به خرید گوجه‌فرنگی از کشاورزان مینابی کرده است، گفت: تا بعدازظهر امروز حدود  55 تن گوجه‌فرنگی از کشاورزان خریداری و به مقصد تعاونی‌های شهرستان‌ها بارگیری  و ارسال‌شده است.

به گزارش موج، روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور ابلاغیه‌ای صادرات پیاز و سیب زمینی را از 15 فروردین تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد در این اطلاعیه در خصوص صادرات گوجه‌فرنگی نیز آمده است: براساس ضوابط بسته بندی ابلاغی از 26 اسفندماه 1397 سازمان توسعه تجارت ایران با تایید وزارت جهاد کشاورزی صادرات گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی و فرآورده های مرتبط با آن در بسته بندی مصرف کننده و کمتر از 5 کیلو گرم بلامانع است.