در پی اعلام سازمان هواشناسی در خصوص ورود سامانه بارشی در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری و احتمال وقوع سیل در استان کرمانشاه کلیه مدیران ستاد بحران استان، مسئولان و مردم کرمانشاه در آماده‌باش کامل هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، بر اساس هشدار سازمان هواشناسی کرمانشاه مبنی بر وقوع احتمالی سیل، از اواخر روز شنبه تا سه‌شنبه آینده سامانه فعال باقابلیت بارش شدید و گسترده جو کرمانشاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث بارندگی سنگین و احتمال وقوع سیل در پاره‌ای از نقاط، همراه با وزش باد شدید، رعدوبرق و رگبار تگرگ در سطح استان می‌گردد.

«بنا بر گفته مدیرکل سازمان هواشناسی کرمانشاه، بارندگی به‌ویژه در نواحی شمال و غرب استان کرمانشاه از نمود بیشتری برخوردار است و این وضعیت باعث آب‌گرفتگی معابر عمومی، روان آب‌ها و سیلاب‌های محلی در پاره‌ای از نقاط به‌ویژه در نواحی یادشده خواهد شد.

محمد خسروی شدت بارش‌ها را از صبح روز یکشنبه تا صبح روز دوشنبه اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: همه مسئولین دستگاه‌های اجرایی می‌بایست تمهیدات لازم جهت اطلاع‌رسانی و اسکان مسافران نوروزی و همچنین نسبت به پاک‌سازی کانال‌ها، آب گذرها و راه‌های خروج آب ساختمان‌ها و دهانه پل‌ها داشته باشند، به‌علاوه مردم برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی از تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند و رانندگان نیز احتیاط لازم را داشته باشند ضمن اینکه از قرار گرفتن در فضاهای باز و مکان‌های مستعد صاعقه جدا پرهیز کنند.»

تجربه بروز سیل مخرب و ویرانگر در شیراز، گلستان و چند استان دیگر کشور و ایجاد خسارات مالی و جانی به هم‌وطنان، باعث شد که استاندار کرمانشاه از چند روز گذشته تاکنون استان را در آماده‌باش کامل ستاد مدیریت بحران قرار داده و به‌صورت مستمر با بررسی و صدور دستورالعمل‌های فوری نقاط خطرناک و مستعد وقوع سیل را شناسایی و مشکلات آن‌ها را هر چه سریع‌تر برطرف سازد.

استاندار کرمانشاه

پیام آماده‌باش استاندار کرمانشاه به مردم استان

در اطلاعیه هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه خطاب به شهروندان آمده است: «با توجه به اعلام هواشناسی و گزارش‌های رسمی، یک توده بارشی بسیار قوی از روز شنبه تا دوشنبه هفته آینده مهمان آسمان کرمانشاه خواهد بود که جو استان به‌ویژه شهر کرمانشاه را شدیداً تحت تأثیر قرار خواهد داد.

این باران بی‌دریغ تبعاتی احتمالی همچون طغیان رودخانه‌ها، بالا آمدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی گسترده معابر و حتی سیل را در پی خواهد داشت.

ازآنجاکه تجربه ثابت کرده است که هر جا مردم عزیز پای‌کار بوده‌اند، موفقیت‌های چشمگیری به‌دست‌آمده است، از عموم مردم شریف استان خواهشمندم برای آنکه باهم به‌سلامت از این روزهای پرباران عبور کنیم، ضمن پرهیز از ترددهای غیرضروری و توجه به هشدارهای ایمنی، با خادمین خویش و مسئولین استان نهایت همکاری لازم را داشته باشند.

امیدوارم با همدلی میان مردم عزیز و مسئولین خدمتگزار، کرمانشاه به الگوی موفق مدیریت بحران در کشور تبدیل شود.

شعار ما تا پایان بحران این است: مردم هوشیار، مسئولین آماده‌باش، کرمانشاه دیار همدلی. »

دستور انفجار پل کمربندی غربی کرمانشاه صادر شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه نیز در گفتگویی اعلام داشت: «از اوایل روز یکشنبه و دوشنبه آیند اوج پیک بارش را در استان داریم و بیشترین بارش به سمت شهر کرمانشاه است و به گفته کارشناسان سامانه جدیدی که به آسمان کرمانشاه خواهد رسید، در مدت‌زمان 24 ساعت به‌اندازه یک‌فصل بارش باران را در پی خواهد داشت.

جلیل بالایی تأکید کرد: با توجه به اینکه ظرفیت سدهای کرمانشاه بیش از 90 در صد تکمیل‌شده و با بارش‌های سیل‌آسا جدید نیاز به مدیریت بحران همه‌جانبه است، از عموم مردم درخواست می‌شود در روزهای 11 و 12 فروردین از تردد غیرضروری جدا خودداری کنند.

وی خاطرنشان ساخت: استاندار کرمانشاه دستور تخریب پل کمربندی غربی شهر را داده است؛ به گفته بازوند احتمال طغیان رودخانه‌ها هست و این پل می‌تواند مشکل‌ساز باشد.»

کرمانشاه در آماده‌باش کامل وقوع سیل احتمالی در روزهای آینده

همچنین طی دستورالعمل‌های پیاپی از سوی استانداری کرمانشاه، علاوه بر آماده‌باش کامل مدیرت بحران استان و شهرداری کرمانشاه، از ارتش، سپاه و نیروی انتظامی نیز درخواست شده است که در آمادگی کامل باشند، تا در صورت نیاز بحران وقوع سیل به‌سرعت و با کمترین خسارت مدیریت شود.

قصور در اجرای مصوبات شورای مدیریت بحران کرمانشاه پذیرفتنی نیست

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه نیز خطاب به کلیه مدیران استان ابراز داشت: عدم حضور بعضی از مدیران کل ادارات در شرایط بحران جای سؤال است ما به‌هیچ‌عنوان قصور در اجرای مصوبات شورای مدیریت بحران را نخواهیم پذیرفت.

مهرداد سالاری در سومین جلسه شورای مدیریت بحران استان در خصوص مصوبات این شورا اظهار داشت: آمادگی کامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی – سوخت‌رسانی به جایگاه‌های سوخت– سوخت‌رسانی سیار به ماشین‌آلات امدادی اعم از سنگین و سبک، کنترل کامل سدهای استان و به‌ویژه سد گیلان غرب توسط آب منطقه‌ای، تخریب سریع پل فلزی تردد سنگین حاشیه کمربندی حد فاصل میدان امام حسین (ع) و الهیه توسط شهرداری کرمانشاه باید به‌سرعت انجام شود.

وی افزود: اطلاع‌رسانی فرمانداران به شهرستان مطبوع خود برای اهالی حاشیه رودخانه‌ها و نقاط آبگیر که سابقه آب‌گرفتگی دارند، تخلیه ساکنین روستاها و سکونت‌گاه‌های حاشیه رودخانه‌ها در استان و هشدار به ساکنین توسط بنیاد مسکن، تخلیه روستاهایی که در اثر بارندگی قبل در بالادست آن‌ها رانش زمین اتفاق افتاده توسط بنیاد مسکن، آمادگی کامل هلال‌احمر برای توزیع –چادر – غذا – آب آشامیدنی و امداد زمینی و هوایی، آمادگی کامل دانشگاه علوم پزشکی در تمامی مراکز درمانی، آمادگی کامل اورژانس در سطح استان، آمادگی کامل هوانیروز برای پروازهای امدادی و جابجایی احتمالی مصدومان و ... در دستور کار قرار دارد.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه تأکید کرد: تخریب آبرو و گشایش مسیر آب در محوطه راه‌آهن برای جلوگیری از برگشت آب به روستای ده پهن توسط راه و شهرسازی و جهاد نصر (پیمانکار)، آمادگی کامل پلیس راهور برای بستن مسیرهای منتهی به رودخانه‌ها و سیل‌ها، آمادگی کامل ارتش-سپاه نبی اکرم (ص)-هوانیروز برای کمک‌های نیروی انسانی و امکانات ماشین‌آلات و پل‌های موقت، آمادگی و استقرار نیروهای راهداری و امکانات آن‌ها در نقاط مسبوق به سابقه ریزش کوه و ... نیز در دستورات جداگانه ابلاغ‌شده است و

وی تصریح کرد: تخریب و بازگشایی دو طرف پل قزانچی توسط راهداری برای عبور سیلاب و همچنین اتخاذ تدابیر لازم جهت پل رازآور، آمادگی کامل تربیت‌بدنی و آموزش‌وپرورش برای اسکان موقت مردم در فضاهای ورزشی و آموزشی، لغو مرخصی کلیه نیروهای اداری و مدیران میانی و کل تا پایان شرایط بحرانی، آمادگی کامل شهرداری کرمانشاه و سازمان‌های امدادی زیرمجموعه آن و تجهیزات لازم برای مقابله با آب‌گرفتگی و سیلاب و کنترل تمامی مسیل‌های متروکه و جوی‌ها و ...، مسدود کردن تمام زیرگذرها توسط شهرداری‌ها تا پایان شرایط بحرانی علی‌الخصوص شهرداری کرمانشاه، تخلیه ساکنین واحدهای غیرمجاز در شهر کرمانشاه که در مسیر آبراهه‌ها و مسیل‌ها و رود دره‌ها قرا ر گرفته‌اند همچون چم بشیر- تنگ ک نشت-شهرک ظفر و ...، بستن حاشیه رودخانه چم بشیر با نوار زرد و کنترل محدودیت‌های تجمع جمعیت در اطراف مسیل‌ها توسط شهرداری کرمانشاه، مسدود کردن و محدودیت تردد در قسمت‌هایی از آب‌شوران شهر کرمانشاه که خطر ریزش و فرونشست دارد توسط شهرداری کرمانشاه و ... ازجمله مهم‌ترین مصوبات شورای مدیریت بحران استان به کلیه مدیران در مقابله با وقوع احتمالی سیل در استان کرمانشاه است.»

20 نقطه شهر کرمانشاه درخطر سیل گرفتگی قرار دارند

فرماندار کرمانشاه بابیان این مطلب که حدود 20 نقطه در شهر کرمانشاه که احتمال آب‌گرفتگی و وقوع خسارت در آن‌ها هست شناسایی و به‌صورت ویژه از روز شنبه کنترل خواهند شد، ابراز داشت: بیش از 30 روستا در بخش‌های بیله وار، کوزران، ماهیدشت، فیروزآباد و 50 روستا در بخش مرکزی که احتمال وقوع سیلاب در آن‌ها هست، نیز شناسایی‌شده‌اند و هشدارهای لازم به بخشداری‌ها و همچنین دهیاران روستاها داده‌شده است.

فضل اله رنجبر گفت: با ارسال پیامک به تعداد زیادی از روستائیان در خصوص احتمال وقوع سیلاب و خودداری از حضور در کنار رودخانه‌ها و چشمه‌ها هشدار داده‌شده و همچنین با هماهنگی با اداره کل امور عشایری شهرستان برای آگاه‌سازی عشایر در خصوص ممانعت از تردد و اتراق آن‌ها به همراه دام‌هایشان در نقاط حادثه‌خیز اقدام شده است.

وی از آماده‌سازی سالن‌های ورزشی برای اسکان اضطراری مسافران نوروزی در صورت وقوع احتمالی سیل در سطح شهرستان کرمانشاه خبر داد و گفت: مشکلی در اختصاص فضا برای اسکان وجود ندارد و قادر به اسکان تمام مسافران و مهمانان نوروزی به‌صورت رایگان هستیم.»